Jaroslav S. je dlouhodobě nezaměstnaný a žije v jednom z pražských azylových domů pro muže. Nyní se mu ale zásadně mění život: konečně má pravidelný přivýdělek a intenzivně si začal hledat stálé zaměstnání. A bez šance rozhodně není.

Bezdomovci musí dodržovat pravidla 

Vrátit se do běžného života mu pomáhá projekt Uklízíme Prahu, do kterého se přihlásil. Centrum sociálních služeb Praha (CSSP) v něm nabízí pravidelnou brigádu všem zájemcům bez střechy nad hlavou. Pravidla jsou jasná: každý dostane oranžovou vestu, koště, lopatu a popelnici a jde uklízet okolí Uhelného trhu na Starém Městě v centru Prahy.

Pracuje se každé úterý a čtvrtek tři až čtyři hodiny, když je ale potřeba, úklid ulic trvá i hodin šest. Bezdomovci se tak učí dodržovat pracovní pokyny, stanovenou pracovní dobu a sami vidí, že jde řešit jejich situaci. Navíc jde o možnost, jak si vydělat. Mzdu pak dostávají na ruku okamžitě po každém úklidu.

Chce si co nejdříve najít stálou práci 

Sociální pracovníci kvůli projektu oslovovali dobrovolníky přímo v ulicích nebo v azylových domech. Zájemci pracují po šesti a většinou se obměňují. Zatím se vystřídala celkem dvacítka osob. Existují však výjimky, mezi které patří i Jaroslav S. Ten chodí uklízet pravidelně a tvrdí, že je v práci spokojen. Podle svých slov si proto nyní začal intenzivně hledat stálý pracovní poměr.

Zaměstnanci CSSP mu pomáhají, aby se jeho sen mohl realizovat. Například mu radí při psaní životopisu, informují, kde a jak se vyhledává vhodná práce nebo pomáhají s přípravou na pohovor.

„Vidíme na něm, že se neštítí žádné práce a klidně vezme koště a jde uklízet ulici. Při hledání práce ale také přihlédneme k jeho kvalifikaci, protože má technické vzdělání. Je důkazem, že projekt má smysl," říká zástupkyně ředitele CSSP Ludmila Tomešová.

Úklid v zimě v létě 

Podobné akce CSSP organizuje pravidelně také v zimě, kdy lidé bez přístřeší často vyhledávají služby neziskových organizací. Zájemci se například podílejí na úklidu sněhu.

V letních měsících jde ale o vůbec první pokus podobného rozsahu. „Především nám šlo o to zjistit, jestli bude zájem. Zatím je ale větší, než je horní hranice, kterou jsme si pro začátek stanovili," těší Tomešovou.

Projekt začal koncem července a zatím je naplánován jen na měsíc. Pokud se osvědčí, bude fungovat i dál, a dokonce se může rozšířit do dalších částí metropole. „Uvažujeme o dalších místech, ale bude záležet na tom, jak se dohodneme s jednotlivými městskými částmi. Jestli nám dají prostory, které bychom uklízeli. Zájemců máme opravdu dost," tvrdí ředitel CSSP Tomáš Ján.

Tréninkové práce by financovaly firmy 

Fungování projektu chválí i pražský magistrát, který je zřizovatelem CSSP. „Všeobecně platí, že co si lidé bez přístřeší uklidí, toho si daleko více váží. Pokud se nám tyto úklidové akce osvědčí a bude o ně mezi bezdomovci zájem, budeme o jejich rozšíření uvažovat i do jiných lokalit," potvrdil radní Prahy pro sociální oblast Daniel Hodek (ČSSD).

Praha navíc připravuje i takzvané centrum pro trénink pracovních návyků, které má navázat na projekt Uklízíme Prahu. „ Chceme vytvořit job místa, kam by lidé přišli a dostali práci všeho druhu. Až by ji udělali, my bychom výsledek zkontrolovali a vyplatili je," dodává Ján s tím, že by práci zadávaly a financovaly soukromé a městské firmy.

Čtěte také: Službami pro bezdomovce a narkomany je nejvíc zatížená Praha 7