Stalo se to krátce po 10. hodině. Pětatřicetiletý muž měl štěstí, že ho nezabilo lisovací zařízení, které převážená odpad stlačuje. Vyvázl se zlomeninou bérce. Předtím, než ho záchranáři naložili do sanitky a přepravili na ortopedii nemocnice Na Bulovce, ale pacienta ještě bylo třeba vyprostit. Z popelářského vozu ho vynesli hasiči.

Podobný případ – ovšem s méně šťastným koncem – se v metropoli stal také loni. V mrazivých dnech totiž bezdomovci hledají útočiště, kde by se zahřáli – a využívají k tomu i kontejnery s odpadky. Popeláři sice mají obsah každé vysypávané nádoby prohlížet – je ale pravda, že pokud se člověk v chladné noci mezi odpadky důkladně zachumlá, nemusí být jeho přítomnost na první pohled viditelná.

První oběť chladu

To, že s příchodem mrazů začalo bezdomovcům těžké období, se potvrdilo už ráno v pražských Řepích. V Makovského ulici byl po osmé hodině objeven mrtvý muž, zjevně pocházející z okruhu osob bez přístřeší. Podle lékaře záchranné služby neznámý ve věku kolem 60 let pravděpodobně zemřel kvůli podchlazení organismu; přesně to ukáže pitva. Pokud potvrdí, že muž skutečně umrzl, půjde letos v metropoli o první oběť chladu.

Od poloviny října sanitky odvážely do pražských nemocnit již devět osob s podchlazením organismu – letos ale žádný neskončil smrtí. Zkušenost z loňska napovídá, že oběti zimy se v hlavním městě mohou počítat i na desítky. Povětšinou se jedná o lidi bez domova, ve valné většině o muže. Zkoumání konkrétních případů ukázalo, že má na jejich smrti má podíl nejenom nedostatečná vybavení do mrazivého počasí, ale mnohdy také zkonzumovaný alkohol. První oběť chladu loni v metropoli umrzla již v polovině října.