VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bez kapky krve pacient ihned zjistí zdravotní stav

Praha - Pozdní diagnóza závažného onemocnění mívá často fatální následky. K včasnému odhalení a správnému nasměrování léčby přitom podle lékaře z Institutu klinické a experimentální medicíny docenta Tomáše Sechsera v mnoha případech stačí laboratorní vyšetření krve.

24.5.2011
SDÍLEJ:

Tento malý přístroj AMP dokáže vyšetřit krev bez odběru jehlou. Foto: Deník

Podle včerejšího rychlého průzkumu Deníku má sedm z deseti oslovených Pražanů odpor k nitrožilnímu odběru krve.

„Přiznám se, že kvůli strachu z jehel jsem v minulosti léčbu zanedbal. Praktický lékař mě opakovaně posílal do laboratoře a já to ignoroval,“ svěřil se v anketě jeden z oslovených Jindřich Müller ze Střešovic.

Ani on, ani nikdo ze zbývajících oslovených ovšem netušil, že v Praze nově existuje převratná možnost vyšetření krve bez použití jehly.

Umožňuje ho neinvazivní analyzátor krve AMP.

Časová prodleva je nulová

U vážných diagnóz hrají důležitou úlohu nikoliv dny, ale spíše hodiny. Přístroj AMP má ambici zbourat v blízké budoucnosti i tuto bariéru klasického laboratorního vyšetření krve. Výsledky jsou k dispozici prakticky ihned.

„Když má pacient potíže, klasickým postupem je, poslat ho na odběr krve. Výsledky jsou známy přibližně do týdne,“ popisuje praktický lékař Ladislav Kupka. „Pro pacienta, i pro jeho léčbu to někdy může být příliš dlouhá doba,“ dodává.

U přístroje AMP, vyvinutého ruskou armádou pro zjištění zdravotního stavu kosmonautů ve stavu beztíže, je to jinak.

„Na biologicky aktivní body, tedy na krční tepny, do obou podpaždí a do pupíku, se umístí speciální čidla. Pak musí klient v pohodlné poloze v pololeže zůstat šest minut zcela v klidu. Přesně tak dlouho totiž probíhá sběr dat, která pak přístroj zaznamená a vytiskne,“ vysvětluje Petr Jech, šéf centra prevence zdraví sídlícího v Praze 5, které přístroj AMP provozuje. Docent Sechser z IKEM doplňuje, že poté následuje nejdůležitější fáze.

„Lékař pacientovi okamžitě zanalyzuje výsledky a doporučí další postup. Návštěvu specialisty, změnu životního stylu či jídelníčku,“ popisuje Sechser. Zároveň však upozorňuje, že AMP zatím nemůže zcela nahradit klasické biochemické vyšetření krve.

„Na nic takového si samozřejmě nehrajeme. Diagnóza pomocí AMP má především preventivní charakter. Dosud nedokážeme pně nahradit biochemii třeba u předoperačního vyšetření,“ potvrzuje Jech.

„Naši lékaři s pacientem vždy rozeberou všech 117 naměřených parametrů krve, ze kterých vyčtou, jaké procesy se v těle odehrávají. Díky tomu se člověk může dozvědět, co v pořádku je, a co nikoli. A to nikoli znamená, že může jít o špatnou činnost některého orgánu, aniž by se projevily jakékoli příznaky,“ dodává ředitel centra prevence zdraví z Prahy 5.

Pro ženy bez ozáření

Vedle přístroje AMP je ve zmíněném zdravotnickém zařízení v Praze 5 k dosažení i zcela revoluční mamograf, nesoucí označení MEIK.
„Jeho výhodou je, že zcela odpadá škodlivé rentgenové záření. Vyšetření tak mohou bez obav absolvovat i těhotné a kojící ženy. Vyloučeno je i stlačování prsu. Vše je naprosto bezbolestné,“ uvádí Jech. MEIK pracuje na principu elektrické vodivosti.

„Její hodnota u zdravé tkáně je odlišná, než u tkáně zasažené nádorem. A právě tyto rozdíly MEIK zaznamenává. Vyšetření trvá zhruba 20 minut podle velikosti prsu. Po této době má žena zcela jasno. V případě pozitivního nálezu pacientku odkážeme na specializované pracoviště,“ dodává Jech.

Klinický farmakolog z IKEM Tomáš Sechser, zabývající se vyhodnocováním výsledků přístroje AMP, řekl Deníku: Vyšetření je velmi rychlé a šetrné

Můžete čtenářům Deníku stručně popsat, na jakém principu funguje přístroj AMP?

Neinvazivní analyzátor AMP umožňuje komplexní testování stavu organismu pacienta během krátkodobého (3-5 minut) vyšetření. Jeho funkce je založena na vzájemném vztahu práce systému cirkulace krve spojené s teplotními a chemickými reakcemi molekul dusíku, kyslíku, vodíku a uhlíku. Teplo se tvoří jako výsledek chemické reakce dusíku, kyslíku, vodíku a uhlíku a také sloučeninami bez dusíku. Změny teploty totiž určují aktivitu chemických prvků prostřednictvím sloučenin dusíku a vazeb vodíku ve vztahu ke změnám vlastností kyslíku. Tato aktivita sebou nese změny korelace sloučenin dusíku, sloučenin vodíku a koeficientu rozpustnosti kyslíku.

Jde o přístup založený na termodynamických zákonech a principech homeostázy (regulace vnitřního prostředí organismu); jeho teoretickým východiskem je kvantová fyzika a termodynamika.

Vlastní měření je prováděno pomocí 5 mikroprocesorů umístěných na 5 referenčních či bioaktivních míst těla pacienta . Je neinvazivní, krátkodobě opakovatelné vyšetření, které nevyžaduje odběry či jiné agresivní přístupy. Na základě tohoto měření jsou pomocí sofistikovaného softwaru (USPIH) určuje více než stovku biochemických, hemodynamických a imunologických ukazatelů.

Kdo může vyhodnocovat data získaná z výstupu po vyšetření oběma přístroji? Má to být výhradně lékař, nebo toto může provádět i zdravotní sestra?
Vlastní měření je jednoduché (asi jako trošku složitější záznam EKG) a může je provádět informovaná zdravotní sestra. Avšak interpretace výsledků a příslušná vyplývající doporučení jsou plně a výhradně v rukou lékaře . Ten také navrhuje režimová opatření i případná doporučení k dalšímu vyšetření specialistou.

Pracujete na analýze výsledků přístroje. Jakou má v moderní medicíně budoucnost? Jak dlouho bude ještě nutné sbírat potřebná data za účelem uvedení přístrojů do běžné praxe? Stane se to vůbec někdy, a pokud ano, tak v jakém časovém horizontu?
Jsme svědky až překotného zavádění nových zdravotních technologií. U tohoto neinvazivního vyšetření jsme přesvědčení o jeho neškodnosti, nemáme ovšem zatím dost dat upřesňujících citlivost a specifitu naměřených výsledků u vyšetřovaných osob. O tyto parametry se musí opírat možné použití ve screeningu patologických stavů. Aktivity v různých zemích v souvislosti s obdobným neinvazivním přístupem rychle vzrůstají, i když nemají zatím dopady ve formě publikací v imputovaných časopisech.

Budou moci výše zmiňované přístroje v budoucnu úplně nahradit biochemii?

V současnosti tento neinvazivní přístup nenahrazuje specializované vyšetření, tedy například klasická biochemická vyšetření, ale může je významně doplnit a obohatit.

Zdravotní sestra suplovala lékaře

Vyšetření krve pomocí přístroje AMP může mít pro pacienty i svá úskalí. Dokládá to příběh nespokojené pacientky R. (její jméno redakce zná), která se obrátila na Deník.

Vadilo jí především, že s ní výsledky konzultovala pouze zdravotní sestra, nikoliv lékař.

Na možnost bezbolestného krevního testu narazila náhodou na internetu. Nápad se jí zalíbil a tak zatelefonovala na jedno z dvou míst, kde v hlavním městě přístroj AMP provozují - do centra zdravotní prevence na pražském Perštýně. „Paní mě objednala hned na druhý den, což mě mělo zřejmě varovat,“ uvádí paní R.

Po příchodu do ordinace jí přivítala zdravotní sestra, která po krátké konzultaci provedla samotné vyšetření.

„Ptala se na můj zdravotní stav, jestli beru léky,“ popisuje dále pacientka. Zklamání ale mělo teprve přijít.

„Čekala jsem, že moje vytištěné výsledky přijde vyhodnotit lékař, uvedený na dveřích ordinace, ale s hodnocením začala samotná zdravotní sestra,“ stěžuje si paní R. A podle sdělení docenta Tomáše Sechsera z pražského IKEM, který se dlouhodobě zabývá vyhodnocováním práce přístroje AMP právem.

„Výsledky musí s pacientem konzultovat vždy a výhradně lékař,“ zdůrazňuje Sechser.

Jenže Deníkem oslovená zdravotní sestra Dana Slavíková, která v případě vyšetření paní R. suplovala lékaře se domnívá, že nepochybila. „Jsem odborný konzultant, mám zdravotnické vzdělání. Výsledky umím vyhodnotit. U nás nestanovujeme diagnózy. Pacienty pouze upozorňujeme, že se s nimi něco děje. Jsme napojeni na specializované pracoviště, kam můžeme naše klienty doporučit,“ reagovala Slavíková.

Pro objektivní vhled Deník oslovil i podobné pracoviště v Brně. Zde ovšem souhlasí s docentem Sechserem.

„Přístroj AMP může ovládat zdravotní sestra. Ovšem vyhodnocení výsledků má samozřejmě vždy na starosti lékař,“ ujistila Helena Pijáková z centra zdravotní prevence v Brně.

Určit diagnózu není snadné

Bylo to na přelomu loňského a letošního roku. Terezu K. (redakce zná celé jmého) přepadly ukrutné bolesti břicha. Nezbývalo, než vyrazit do nemocnice. „Dojela jsem do Motola, ochotně se mne ujali a pan doktor mě poslal na odběr krve a moči. Zkonstatoval, že to není nic vážného, nařídil mi dietu a poslal mne domů,” vypráví osmadvacetiletá Tereza.

„Bolesti postupně přecházely v křeče, nevěděla jsem, co mám dělat. Tak jsem se do nemocnice vypravila znovu. Znovu stejný postup – odběr krve a moči, opět ujištění, že to vlastně nic vážného není a že mám dál pokračovat v dietě. Tohle se prakticky opakovalo celý týden,” vzpomíná na nepříjemné období. Po sérii vyšetření, která stále ani nenaznačila možnost diagnózy, už byla zoufalá. Zesláblá a dehydrovaná se dozvěděla o přístroji AMP.

Rozhodla se tedy vyzkoušet analyzátor jako poslední možnost. Problém byl v tom, že bolesti jí už téměř znemožňovaly pohyb. „Zavolala jsem tam, vylíčila problém a nabídli mi, že přijedou ke mně. Po vyšetření jsem se během chvíle dozvěděla, že příčina mých obtíží by mohla vězet ve špatném složením bakterií v zažívacím traktu. Druhý den jsem to přetlumočila lékaři a předala mu papíry s naměřenými hodnotami. Usoudil, že by to mohlo být ono a nasadil správné léky,” líčí Tereza.

„Hned druhý den se mi výrazně ulevilo a po týdnu jsem zase byla zcela v pořádku. Každopádně to byla hrozná zkušenost, bolesti byly příšerné. Chápu, že určit dignózu není vždy jednoduché, ale proč za celý týden na nic nepřišli? Nevím, nechci nikoho hanět, ale musím říci, že mě tenhle nový analyzátor krve zbavil obrovského trápení,“ uzavírá.
24.5.2011
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Strojník na pásové a kolové rypadlo 30 000 Kč

Malá stavebně dopravní firma se sídlem na Praze 6 přijme strojníky na kolová a pásová rypadla na HPP, plat 30.000 Kč čistého, bez víkendů.

Kultura a sport - Ostatní řídící pracovníci v oblasti kultury a 30 000 Kč

Ostatní řídící pracovníci v oblasti kultury a zábavy Řídící pracovníci v oblasti kultury a zábavy. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Tyršova 1832/7, Praha 2, Způsob prvního kontaktu: E-mailem na adresu andrej@etnosvet.cz, Kontaktní osoba: pan Zaitsev Andrej, UPŘESŇUJÍCÍ INFORMACE:, Praxe v oblasti kultury a zkušenosti s organizací akcí a eventů; odolnost vůči stresu; komunikativní dovednosti; empatie; znalosti mezinárodního prostředí v oblasti kultury.. Pracoviště: Etnosvět s.r.o., Tyršova, č.p. 1832, 120 00 Praha 2. Informace: Andrej Zaitsev, +420 603 836 371.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 22 000 Kč

Prodavači v prodejnách Prodavač/ka. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Prodejna bytového textilu, OC Lužiny, Archeologická 2256/1, Praha 5, Způsob prvního kontaktu: Telefonicky na číslo 736 773 164, nebo osobně v prodejně (po-ne: 9:00 - 21:00), Kontaktní osoba: paní Naděžda Foučková, UPŘESŇUJÍCÍ INFORMACE:, Výhoda umění šití a práce s pokladnou. Své životopisy, prosím, zasílejte na adresu: martinamachova74@seznam.cz. Pracovní smlouvu je možné prodloužit, nejedná se o zástup. Benefity: procenta z prodeje a zaměstnanecké slevy na zboží.. Pracoviště: Helena škodáková - 002 oc lužiny, prodejna bytového textilu, Archeologická, č.p. 2256, 155 00 Praha 515. Informace: Foučková, +420 251 552 188.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 14 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 13. Poznámka: Místo pracoviště:, - K Borovému 99, Jažlovice, Říčany, , Prvotní kontakt:, - tel.: 774 151 015. Pracoviště: Agentura bravex , organizační složka - jažlovice, K Borovému, č.p. 99, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Nataliya Chulan, +420 774 151 015.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podezřelá při výběru z bankomatu.
5

Žena vybírala peníze z kradené karty. Pátrá po ní policie

V lesoparku Letňany vznikly nové singtrailové trasy
16

V Letňanech vznikly trasy pro singtrailovou cyklistiku. Stály Prahu 3,9 milionu

Vyfoťte pražskou přírodu a ukažte ji světu. Začíná projekt City Nature Challenge

Fotíte rádi zvířata či rostliny? Díky projektu City Nature Challenge 2018 máte jedinečnou příležitost ukázat celému světu unikátní pražskou přírodu. Stačí si jen nainstalovat mobilní aplikaci. Akce se zúčastní celkem 68 měst z různých koutů planety, která budou bojovat o největší počet fotografií.

Očkujte se proti encefalitidě i meningitidě, radí lékaři

Nemocných klíšťovou encefalitidou přibývá v Praze nejvíc z českých krajů. Češi podle lékařů stále podceňují očkování jako nejlepší prevenci. 

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT