VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bez kapky krve pacient ihned zjistí zdravotní stav

Praha - Pozdní diagnóza závažného onemocnění mívá často fatální následky. K včasnému odhalení a správnému nasměrování léčby přitom podle lékaře z Institutu klinické a experimentální medicíny docenta Tomáše Sechsera v mnoha případech stačí laboratorní vyšetření krve.

24.5.2011
SDÍLEJ:

Tento malý přístroj AMP dokáže vyšetřit krev bez odběru jehlou. Foto: Deník

Podle včerejšího rychlého průzkumu Deníku má sedm z deseti oslovených Pražanů odpor k nitrožilnímu odběru krve.

„Přiznám se, že kvůli strachu z jehel jsem v minulosti léčbu zanedbal. Praktický lékař mě opakovaně posílal do laboratoře a já to ignoroval,“ svěřil se v anketě jeden z oslovených Jindřich Müller ze Střešovic.

Ani on, ani nikdo ze zbývajících oslovených ovšem netušil, že v Praze nově existuje převratná možnost vyšetření krve bez použití jehly.

Umožňuje ho neinvazivní analyzátor krve AMP.

Časová prodleva je nulová

U vážných diagnóz hrají důležitou úlohu nikoliv dny, ale spíše hodiny. Přístroj AMP má ambici zbourat v blízké budoucnosti i tuto bariéru klasického laboratorního vyšetření krve. Výsledky jsou k dispozici prakticky ihned.

„Když má pacient potíže, klasickým postupem je, poslat ho na odběr krve. Výsledky jsou známy přibližně do týdne,“ popisuje praktický lékař Ladislav Kupka. „Pro pacienta, i pro jeho léčbu to někdy může být příliš dlouhá doba,“ dodává.

U přístroje AMP, vyvinutého ruskou armádou pro zjištění zdravotního stavu kosmonautů ve stavu beztíže, je to jinak.

„Na biologicky aktivní body, tedy na krční tepny, do obou podpaždí a do pupíku, se umístí speciální čidla. Pak musí klient v pohodlné poloze v pololeže zůstat šest minut zcela v klidu. Přesně tak dlouho totiž probíhá sběr dat, která pak přístroj zaznamená a vytiskne,“ vysvětluje Petr Jech, šéf centra prevence zdraví sídlícího v Praze 5, které přístroj AMP provozuje. Docent Sechser z IKEM doplňuje, že poté následuje nejdůležitější fáze.

„Lékař pacientovi okamžitě zanalyzuje výsledky a doporučí další postup. Návštěvu specialisty, změnu životního stylu či jídelníčku,“ popisuje Sechser. Zároveň však upozorňuje, že AMP zatím nemůže zcela nahradit klasické biochemické vyšetření krve.

„Na nic takového si samozřejmě nehrajeme. Diagnóza pomocí AMP má především preventivní charakter. Dosud nedokážeme pně nahradit biochemii třeba u předoperačního vyšetření,“ potvrzuje Jech.

„Naši lékaři s pacientem vždy rozeberou všech 117 naměřených parametrů krve, ze kterých vyčtou, jaké procesy se v těle odehrávají. Díky tomu se člověk může dozvědět, co v pořádku je, a co nikoli. A to nikoli znamená, že může jít o špatnou činnost některého orgánu, aniž by se projevily jakékoli příznaky,“ dodává ředitel centra prevence zdraví z Prahy 5.

Pro ženy bez ozáření

Vedle přístroje AMP je ve zmíněném zdravotnickém zařízení v Praze 5 k dosažení i zcela revoluční mamograf, nesoucí označení MEIK.
„Jeho výhodou je, že zcela odpadá škodlivé rentgenové záření. Vyšetření tak mohou bez obav absolvovat i těhotné a kojící ženy. Vyloučeno je i stlačování prsu. Vše je naprosto bezbolestné,“ uvádí Jech. MEIK pracuje na principu elektrické vodivosti.

„Její hodnota u zdravé tkáně je odlišná, než u tkáně zasažené nádorem. A právě tyto rozdíly MEIK zaznamenává. Vyšetření trvá zhruba 20 minut podle velikosti prsu. Po této době má žena zcela jasno. V případě pozitivního nálezu pacientku odkážeme na specializované pracoviště,“ dodává Jech.

Klinický farmakolog z IKEM Tomáš Sechser, zabývající se vyhodnocováním výsledků přístroje AMP, řekl Deníku: Vyšetření je velmi rychlé a šetrné

Můžete čtenářům Deníku stručně popsat, na jakém principu funguje přístroj AMP?

Neinvazivní analyzátor AMP umožňuje komplexní testování stavu organismu pacienta během krátkodobého (3-5 minut) vyšetření. Jeho funkce je založena na vzájemném vztahu práce systému cirkulace krve spojené s teplotními a chemickými reakcemi molekul dusíku, kyslíku, vodíku a uhlíku. Teplo se tvoří jako výsledek chemické reakce dusíku, kyslíku, vodíku a uhlíku a také sloučeninami bez dusíku. Změny teploty totiž určují aktivitu chemických prvků prostřednictvím sloučenin dusíku a vazeb vodíku ve vztahu ke změnám vlastností kyslíku. Tato aktivita sebou nese změny korelace sloučenin dusíku, sloučenin vodíku a koeficientu rozpustnosti kyslíku.

Jde o přístup založený na termodynamických zákonech a principech homeostázy (regulace vnitřního prostředí organismu); jeho teoretickým východiskem je kvantová fyzika a termodynamika.

Vlastní měření je prováděno pomocí 5 mikroprocesorů umístěných na 5 referenčních či bioaktivních míst těla pacienta . Je neinvazivní, krátkodobě opakovatelné vyšetření, které nevyžaduje odběry či jiné agresivní přístupy. Na základě tohoto měření jsou pomocí sofistikovaného softwaru (USPIH) určuje více než stovku biochemických, hemodynamických a imunologických ukazatelů.

Kdo může vyhodnocovat data získaná z výstupu po vyšetření oběma přístroji? Má to být výhradně lékař, nebo toto může provádět i zdravotní sestra?
Vlastní měření je jednoduché (asi jako trošku složitější záznam EKG) a může je provádět informovaná zdravotní sestra. Avšak interpretace výsledků a příslušná vyplývající doporučení jsou plně a výhradně v rukou lékaře . Ten také navrhuje režimová opatření i případná doporučení k dalšímu vyšetření specialistou.

Pracujete na analýze výsledků přístroje. Jakou má v moderní medicíně budoucnost? Jak dlouho bude ještě nutné sbírat potřebná data za účelem uvedení přístrojů do běžné praxe? Stane se to vůbec někdy, a pokud ano, tak v jakém časovém horizontu?
Jsme svědky až překotného zavádění nových zdravotních technologií. U tohoto neinvazivního vyšetření jsme přesvědčení o jeho neškodnosti, nemáme ovšem zatím dost dat upřesňujících citlivost a specifitu naměřených výsledků u vyšetřovaných osob. O tyto parametry se musí opírat možné použití ve screeningu patologických stavů. Aktivity v různých zemích v souvislosti s obdobným neinvazivním přístupem rychle vzrůstají, i když nemají zatím dopady ve formě publikací v imputovaných časopisech.

Budou moci výše zmiňované přístroje v budoucnu úplně nahradit biochemii?

V současnosti tento neinvazivní přístup nenahrazuje specializované vyšetření, tedy například klasická biochemická vyšetření, ale může je významně doplnit a obohatit.

Zdravotní sestra suplovala lékaře

Vyšetření krve pomocí přístroje AMP může mít pro pacienty i svá úskalí. Dokládá to příběh nespokojené pacientky R. (její jméno redakce zná), která se obrátila na Deník.

Vadilo jí především, že s ní výsledky konzultovala pouze zdravotní sestra, nikoliv lékař.

Na možnost bezbolestného krevního testu narazila náhodou na internetu. Nápad se jí zalíbil a tak zatelefonovala na jedno z dvou míst, kde v hlavním městě přístroj AMP provozují - do centra zdravotní prevence na pražském Perštýně. „Paní mě objednala hned na druhý den, což mě mělo zřejmě varovat,“ uvádí paní R.

Po příchodu do ordinace jí přivítala zdravotní sestra, která po krátké konzultaci provedla samotné vyšetření.

„Ptala se na můj zdravotní stav, jestli beru léky,“ popisuje dále pacientka. Zklamání ale mělo teprve přijít.

„Čekala jsem, že moje vytištěné výsledky přijde vyhodnotit lékař, uvedený na dveřích ordinace, ale s hodnocením začala samotná zdravotní sestra,“ stěžuje si paní R. A podle sdělení docenta Tomáše Sechsera z pražského IKEM, který se dlouhodobě zabývá vyhodnocováním práce přístroje AMP právem.

„Výsledky musí s pacientem konzultovat vždy a výhradně lékař,“ zdůrazňuje Sechser.

Jenže Deníkem oslovená zdravotní sestra Dana Slavíková, která v případě vyšetření paní R. suplovala lékaře se domnívá, že nepochybila. „Jsem odborný konzultant, mám zdravotnické vzdělání. Výsledky umím vyhodnotit. U nás nestanovujeme diagnózy. Pacienty pouze upozorňujeme, že se s nimi něco děje. Jsme napojeni na specializované pracoviště, kam můžeme naše klienty doporučit,“ reagovala Slavíková.

Pro objektivní vhled Deník oslovil i podobné pracoviště v Brně. Zde ovšem souhlasí s docentem Sechserem.

„Přístroj AMP může ovládat zdravotní sestra. Ovšem vyhodnocení výsledků má samozřejmě vždy na starosti lékař,“ ujistila Helena Pijáková z centra zdravotní prevence v Brně.

Určit diagnózu není snadné

Bylo to na přelomu loňského a letošního roku. Terezu K. (redakce zná celé jmého) přepadly ukrutné bolesti břicha. Nezbývalo, než vyrazit do nemocnice. „Dojela jsem do Motola, ochotně se mne ujali a pan doktor mě poslal na odběr krve a moči. Zkonstatoval, že to není nic vážného, nařídil mi dietu a poslal mne domů,” vypráví osmadvacetiletá Tereza.

„Bolesti postupně přecházely v křeče, nevěděla jsem, co mám dělat. Tak jsem se do nemocnice vypravila znovu. Znovu stejný postup – odběr krve a moči, opět ujištění, že to vlastně nic vážného není a že mám dál pokračovat v dietě. Tohle se prakticky opakovalo celý týden,” vzpomíná na nepříjemné období. Po sérii vyšetření, která stále ani nenaznačila možnost diagnózy, už byla zoufalá. Zesláblá a dehydrovaná se dozvěděla o přístroji AMP.

Rozhodla se tedy vyzkoušet analyzátor jako poslední možnost. Problém byl v tom, že bolesti jí už téměř znemožňovaly pohyb. „Zavolala jsem tam, vylíčila problém a nabídli mi, že přijedou ke mně. Po vyšetření jsem se během chvíle dozvěděla, že příčina mých obtíží by mohla vězet ve špatném složením bakterií v zažívacím traktu. Druhý den jsem to přetlumočila lékaři a předala mu papíry s naměřenými hodnotami. Usoudil, že by to mohlo být ono a nasadil správné léky,” líčí Tereza.

„Hned druhý den se mi výrazně ulevilo a po týdnu jsem zase byla zcela v pořádku. Každopádně to byla hrozná zkušenost, bolesti byly příšerné. Chápu, že určit dignózu není vždy jednoduché, ale proč za celý týden na nic nepřišli? Nevím, nechci nikoho hanět, ale musím říci, že mě tenhle nový analyzátor krve zbavil obrovského trápení,“ uzavírá.
24.5.2011
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 24 000 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka maso, uzeniny, lahůdky - PRAHA MODŘANY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Kauflandu ve městě PRAHA MODŘANY. , , Pracovní náplň , • prodej masa , • příprava a prodej uzenin, lahůdek a pečiva , • manipulace se zbožím , , Požadujeme , • vyučení v oboru (prodavač nebo řezník) výhodou , • chuť do práce , • nezaučené zaučíme , , Nabízíme , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi s možností postupu , , V případě zájmu se v dopoledních hodinách zastavte přímo na prodejně, nebo svůj životopis zašlete na mzofova@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s. pracoviště praha modřany, Lhotecká, č.p. 2109, 143 00 Praha 412. Informace: Michaela Zofová, +420 727 901 088. Gastronomie - Kuchař - obědář 24 000 Kč Přijmeme kuchaře/obědáře (možnost i zaučení mladého kuchaře nebo hotového kuchaře, který už nechce dělat celé dny). Jedná se o práci přes obědy od 9-15 hod. (20x v měsíci) kde je finanční ohodnocení 1.200 Kč za tuto ranní směnu, nástup možný ihned. Své životopisy zasílejte na e-mail nebo pro rychlejší komunikaci volejte. Ristorante - pizzerie Teodoro Kunratice. Řemeslné práce - Automechanik 35 000 Kč Do pobočky na Jarov i do Kunratic hledáme nové uchazeče/uchazečky na pozici automechanika. Náplní práce je především diagnostika závad a jejich následná oprava. Gastronomie - Práce a brigády servírka 110 Kč Do japonsko korejské restaurace v centru Prahy hledáme posilu do našeho týmu na pozici servírka. Jsme menší, útulná restaurace s přátelským kolektivem a chutnou, luxusní gastronomií. Pokud Vás naše nabídka zaujala, prosíme o kontaktování na níže uvedené telefonní číslo.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letiště Václava Havla.
19

Červenec byl nejvytíženější v historii letiště. Vzrostl zájem i o dálkové lety

Letiště Václava Havla.
3 14

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

Jak jsme žili v Československu. Staré Město a Josefov

Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme na Staré Město.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT