"Betlémy budou vystaveny denně od 09:00 do 16:00 hodin v krytých prostorách atria. Výtěžek z výstavy se spíše symbolicky pojatým vstupným věnují pořadatelé na dobročinné účely - stejně jako v loňském roce 2006 půjde Nadačnímu fondu manželů Livie a Václava Klausových," řekla mluvčí pořadatelské agentury Magdalena Bičíková. Už loni se podle ní obdobná expozice setkala s velkým zájmem veřejnosti. "Letos jsme se ji proto rozhodli ještě rozšířit," uvedl ředitel agentury Michal Rychlý.

Bétlém 200 let starý

Sekretář Spolku českých betlemářů Jan Roda expozici sestavil z majetků muzeí, římskokatolické církve i soukromých sbírek. Jde o sdružení tvůrců, sběratelů, badatelů, ale i lidí, kteří mají betlémy rádi. Zájemci tu uvidí i několik rarit, například 200 let starý deskový betlém namalovaný na karton, který sloužil v chrámu v Lodhéřově na Jindřichohradecku až do konce 2. světové války.

Výstava představí i práce současných betlémářů a ukáže zajímavý průřez historickými epochami i styly. Expozice zahrne například domácí malované jesličky z Orlickoústecka, pocházející z přelomu 19. a 20. století, lidový řezbový betlém z oblasti Orlických hor i betlém zhotovený z chlebové směsi a oblékané jesličkové postavy.

Vánoční výstavu betlémů bude možné v Nejvyšším purkrabství možné zhlédnout už za pět korun pro děti a důchodce, dospělí zaplatí 35 Kč.