Skauti se o šíření betlémského světla v Česku letos starají po dvaatřicáté, tentokrát akci doprovází opatření proti šíření koronaviru. Na rozdíl od předchozích let si skauti kvůli pandemii koronaviru nejeli pro plamínek do Vídně, ale převzali ho minulou neděli na hraničním přechodu Mikulov-Drasenhofen od rakouských kolegů.

Na rozvozu plamínku po ČR se podle organizátorů nic nemění, vyjma dodržování epidemických opatření, tedy bezpečnostních rozestupů, roušek a podobně. „Poselství naděje, světla, jež překonává tmu, které plamínek přináší, je letos ještě aktuálnější než jindy," uvedla mluvčí akce Zuzana Hrbková.

Svézt se lidé letos nemohli

V Praze si lidé mohli dnes přijít s lucerničkou pro betlémské světlo k historické tramvaji, která po městě jezdila zhruba do sedmi hodin večer. Kvůli opatřením souvisejícím s koronavirovou epidemií se však tentokrát nemohli tramvají svézt a světlo si mohli vyzvednout jen na jejích devíti zastávkách. První zastávka byla ve vozovně Střešovice, poslední Královka. V každé zastávce bylo betlémské světlo k dispozici 15 až 20 minut.

Tradice betlémského světla, které putuje Evropou, se zrodila v roce 1986 v Rakousku. Cílem je šířit zároveň s plamínkem myšlenku pokoje, přátelství a míru. Betlémské světlo je pro věřící symbolem naděje, světla, jež překonává tmu. V Česku se o jeho šíření starají skauti a skautky. Akce stojí na stovkách dobrovolníků, plamínek je tak rovněž symbolem nezištnosti a lidské vzájemnosti.