Ve svém programu představuje i čísla, která ostatní světové cirkusy nemají, například mluvícího koně Cesara.

„Je to sice ve svých dvaadvaceti letech dědeček, ale on skutečně mluví. Podívejte se, i Karel Gott a Helena Vondráčková zpívají na playback, a tak je to i snaším Cesarem. Na mluvené slovo dokonale otvírá pysky, že to vypadá, jako by skutečně hovořil,“ řekl ředitel cirkusu Karel Berousek.

Na své si přijdou i milovníci medvědů, i když už ne těch ze slavného českého filmu.

„Je to už 39 let a medvědi, kteří ve filmu vystupovali, jsou už na pravdě boží,“ vypráví Karel Berousek. Pod jeho vedením získala drezúra medvědů vroce 1981 nejvyšší vyznamenání na Super show vTokiu.

„Jsou to ale už stařečkové, většinu času mimo šapitó prospí,“ doplnil kmedvědům Berousek. Ty současné získal vNěmecku, kde by jinak skončili vrestauraci na maso.

Návštěvníci cirkusu se mohou těšit i na cvičené opice jezdící na miniponících a další kousky mnoha zvířat. Program však nenabízí jen zvířecí vystoupení. Vrcholné artistické číslo si vzali pod taktovku Berouskovi synové Karel a Erik. Ti žonglují při jízdě na motorce a předvádějí mnoho dalších kousků.

Představení trvá hodinu a půl, a protože začíná být chladno, nabízejí návštěvníkům umělci, kteří jako jediní čeští cirkusáci vystoupili vnejvětším Disneylandu světa na Floridě, i vyhřívaný stan.

 

 

Rozhovor sKarlem Berouskem

Co si myslíte o konkurenci ve vašem oboru?

Já o konkurenci nemluvím moc rád, dříve tu byla jen dobrá konkurence. Dnes smí mít cirkus každý. Netvrdím to samozřejmě o všech, ale je tu i dost špatné konkurence, která se kostatním nechová moc férově.

Je u nás podle vašeho názoru dost cirkusů?

Dříve bývaly cirkusy stradicí, dnes je hodně cirkusů, ale smenší úrovní. Myslím si, že vsoučasnosti objíždí spředstavením něco kolem 25 cirkusů.

Chodilo do cirkusů dříve větší množství návštěvníků?

Většinou máme první dny slabší a hodně lidí přijde, když se rozkřikne, že tu opravdu jsme. Ono totiž moc lidí nevěří reklamě. Je hodně cirkusů a každý má svoji dobrou reklamu. Ale ústní reklama nám pomáhá nejvíce. Dalším problémem je televize, internet, kina a další, lidé mají mnoho dalších možností, jak se bavit. Nejen cirkus.

Čím můžete návštěvníky na představení nejvíce nalákat?

U nás návštěvníci uvidí to, co nikde jinde na světě. Máme jediného mluvícího koně, cvičené kachny, opice jezdící na ponících, skvělá artistická čísla. Ale je zbytečné o tom mluvit, je lepší se přijít podívat.

A co medvědi, máte je ještě?

Samozřejmě, ne už ty zdob Šest medvědů scibulkou, ale i ti dnešní jsou skvělí. Je to naše velká tradice, patří to krodině.

Synové pokračují vrodinné tradici?

Ano, pokračují oba dva. Spíš jako artisti, protože od zvířat se vdnešní době upouští, ale dělají mi radost.

Kde sháníte zvířata na drezúru?

Synovec má takovou menší ZOO, tak některá zvířata bereme od něj, ale dost zvířat je našich, vychováváme je celý život.

Připravujete pro návštěvníky něco nového?

Ano, začali jsme jako první vrepublice sdrezúrou aligátorů. Je to velmi nebezpečné a také dost náročné. Zatím nevystupují, probíhá intenzivní drezúra, která chce svůj čas.