Riziko záplav podle starosty Filipa Kořínka (Věci černošické) hrozí zejména při předpovídaném oteplení. Mohly by se rychleji uvolnit kry a jiné ledové bariéry nad městem by mohly místo zcela ucpat.
"Dokud mrzne, tak se nejspíš nic dít nebude. Trošku napínavější to bude, až se začne teplota zvyšovat," řekl Kořínek. Podle něj je nyní v řece relativně málo vody, která je pod ledem. Zatím prý není ohrožena žádná nemovitost nebo ulice.
Ledová bariéra se podle místních dobrovolných hasičů vytvořila mezi jezem a ulicí Ke hřišti. Je asi 500 metrů dlouhá, voda nad bariérou stoupla zhruba o jeden metr a pulzuje. Bariéra však podle Kořínka zatím není ucpaná a voda má kudy odtékat. Starosta předpokládá, že při oteplení bude v obci platit druhý stupeň povodňové aktivity. Obává se toho, že se bariéra ucpe. "Je riziko, že to nad námi rozmrzne a přiteče to dřív, než se to u nás uvolní," uvedl Kořínek.
Podle dobrovolných hasičů je zamrzlá většina dolního a středního toku Berounky. Nad Černošicemi je 26 kilometrů souvislého ledu, z toho 16 kilometrů tvoří ledové bariéry. Zjistili to při průzkumu pro povodňovou komisi. Řeka kvůli tomu má zvýšenou hladinu na mnoha místech asi o metr.
Každoroční problémy
Podobné problémy jsou na Berounce v Černošicích při velkých mrazech každoročně. Naposledy loni tam hasiči museli ledovou bariéru kontrolovat deset dní. Při oteplení kry a led Berounku zcela ucpaly, řeka se začala vylévat mimo koryto a do nejbližšího okolí. Vedení obce doporučila evakuaci asi 50 ohrožených domů. Voda však nakonec zatopila deset domů a několik zahrad. Na obecním majetku vznikly minimální škody.
Problémy s ledem v řekách hlásí i státní podnik Lesy ČR, který spravuje zhruba 39.000 kilometrů řek. Podle mluvčího Zbyňka Boublíka se řeky místy rozlévají mimo koryta toků a mohou být zaplaveny například sklepy přilehlých nemovitostí nebo silnice.
Ledové bariéry jsou například na Bušínském potoce na Šumpersku či Olešenském potoce na Vysočině. Led ucpal například průtok Novohorského potoka v Karlovarském kraji nebo Nerudova potoka v Ústeckém kraji. Zamrzlá koryta vodních toků působí problémy i v Olomouckém kraji a Moravskoslezském kraji.
Čtěte také: Černošicím hrozila evakuace