Zvýšené průtoky zaznamenávají hydrologové především v Karlovarském, Plzeňském, Libereckém, Ústeckém, ale i Středočeském kraji a v Praze. Kvůli zvýšenému průtoku v Berounce stoupnou dolní toky Labe a Vltavy.

„Problémy mohou i nadále v některých místech způsobovat vzduté hladiny vlivem ledových jevů,“ sdělili meteorologové.

Nejhorší situace byla v Černošicích. Berounku zde zablokovaly ledové kry, které připluly z obce Karlštejn. Kry téměř doslova ucpaly koryto řeky.

V jednom úseku byl průtok tak velmi zúžený, že se voda z něho začala rozlévat ven a hrozilo, že zasáhne obydlenou část Černošic.

„Lidé se báli nejhoršího. My jsme koryto řeky sledovali celou noc. Měli jsme strach, že ho ledové kry celé zacpou. Už jsme tady ale zažili horší situaci,“ uvedl za místní hasiče František Cajthaml.

Vedení obce a hasiči doporučili lidem z nejvíce ohrožených domů a chat, aby se evakuovali. Varování uposlechlo jen několik majitelů chat.

„Mám tady chatu, ale s manželkou jsme byli doma. Přijel jsem se sem dnes podívat, jak to vypadá, protože mi bylo řečeno, že je to tady zatopené,“ vysvětlil v neděli dopoledne svoji přítomnost na břehu Berounky Vlastimil Hrubý.

Ke katastrofickému scénáři nakonec nedošlo. V sobotu kolem půl jedenácté v noci opustila ledová bariera katastr Černošic. Voda ji odnesla po proudu. Situace se stabilizovala, na řece ale stále platí povodňová pohotovost.