Výčet městského majetku, který magistrát nedávno zveřejnil na svém majetkovém portálu, je vskutku pestrý. Kromě úřadů, škol, sportovišť, historických památek a celých sídlištních bloků vlastní Praha třeba autobazar Sixt v Černokostelecké ulici, na Libeňském ostrově má pro změnu celou chatovou kolonii. Ve vlastnictví města jsou také pozemky pod některými čerpacími stanicemi Shell, firma si je od města pronajímá.

Majetek Prahy v číslech.

Od Majetkového portálu, který občané najdou na stránce s názvem majetkovyportalpraha.cz, si radní slibují především transparentnost. „Portál jednoduchým, transparentním a přehledným způsobem prezentuje výsledky činností odboru hospodaření s majetkem,“ vysvětluje radní pro majetek Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu). „Takto budou mít možnost všichni nahlédnout k nám pod pokličku, protože i veřejnost má právo znát tyto informace,“ dodal Chabr.

Jednotlivá data ze systému evidence majetku úředníci nejprve ověří a poté je do detailního systému vkládají ručně. Do budoucna se ale má systém zautomatizovat.

O majetek se pak přímo starají určení správci, většinou soukromé nebo městské firmy, jednotlivé městské části, příspěvkové organizace, či jednotlivé odbory magistrátu.