Mladý komunální politik, který se sám představuje jako wikipedista, vegan a humanista, ale není žádné „ořezávátko“. Po loňském odchodu kolegů ze zastupitelstva do Poslanecké sněmovny převzal na magistrátu roli šéfa klubu. A teď se bude významným způsobem podílet na řízení metropole jako radní pro oblast bydlení a transparentnosti. Na spolupráci se Zábranským se těší i Hana Marvanová (Spojené síly pro Prahu, hnutí STAN), která je ve vznikající koalici největší „politickou matadorkou“. Nový radní má respekt i u politické konkurence.

Předseda zastupitelského klubu ANO a zároveň poslanec Patrik Nacher přechází v Praze „z vlády do opozice“ a mění tak pozici v opačném gardu než Zábranský. „V mezilidském kontaktu byl vždy velmi slušný. Nebyl tam ani náznak arogance, kterou jsem někdy vnímal u jiných zástupců jeho strany. Považuji ho za pracovitého a nadějného politika. V nové roli to nebude mít snadné, protože bude diametrálně odlišná od té opoziční. Když o něčem rozhodujete, tak přinejlepším potěšíte dva lidi a jednoho naštvete,“ poznamenal Nacher s dovětkem, že nespornou výhodou pro Zábranského je zkušenost s procedurami magistrátní politiky.

Pozitivně hodnotí Zábranského také dosavadní šéf klubu TOP 09 Václav Novotný. „Pracoval v rámci omezených možností opozice na maximum,“ uvedl Novotný.

„Rozkrývač kauz“ 

Adam Zábranský se v uplynulých čtyřech letech snažil o zveřejňování informací např. o magistrátních zakázkách nebo prodejích městského majetku. A také „rozkrýval kauzy“. Za největší úspěchy v tom ohledu sám považuje odhalení kontroverzních zakázek pro podnikatele blízké ČSSD z Prahy 14.

Cení si také zveřejnění nadstandardních odměn, které pobírala za angažmá v městských firmách někdejší šéfka pražské buňky ANO Radmila Kleslová. „Vedlo to k oslabení vlivu klientelistické sítě na vedení metropole,“ tvrdí Zábranský.

Jako radní „pro otevřenou radnici“ slibuje mj. zveřejňování smluv i v případě městských „akciovek“, které se tomu v některých případech dosud vyhýbají. Zábranský chce prosadit i rozklikávací rozpočet až na úroveň faktur, výrazný rozvoj otevřených dat, zveřejňování přehledu nájemních smluv na nebytové prostory atd. V rezortu bydlení by se měl Zábranský soustředit na správu městského bytového fondu.

Počet městských bytů chce nová koalice podstatně navýšit, aby mohla být Praha „hráčem na trhu s nemovitostmi“. Podle Zábranského by se v první fázi měly opravit prázdné a zanedbané nájemní byty, které už Praha vlastní. „Chceme také finančně motivovat městské části s cílem, aby co nejrychleji ukončily privatizace bytů. Bydlení je velké téma a Praha v něm má velký deficit. Proto je dobře, že tu problematiku budou řešit v Radě z jiných perspektiv i kolegové – v oblasti sociální, územního rozvoje i legislativy,“ upřesnil Zábranský.

Jako student práv se chystá k obhajobě diplomové práce, v níž navrhuje legislativní úpravy tzv. sdílené ekonomiky, zejména služeb Airbnb a Uber. Přesun do celostátní politiky někdy v budoucnu Zábranský nevylučuje. „Zatím se k tomu nechystám. V pražské politice určitě nechci strávit celý život. Další etapa by ale vůbec nemusela být v politice,“ zauvažoval o budoucnosti politicky zkušený mladík.