VYBRAT REGION
Zavřít mapu

BENEDIKT XVI. V PRAZE: Papež promluvil ke studentům a profesorům

Praha /FOTOGALERIE/- Jeho předchůdce si liboval v davech a mezi lidmi. On je typickým intelektuálem a akademikem, což předvedl i v Praze. Papež Benedikt XVI. se na závěr druhého dne návštěvy Česka setkal se zástupci univerzit.

27.9.2009
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Papež Benedikt XVI. se setkal ve Vladislavském sále Pražského hradu se zástupci vysokých škol. Papež si tento bod programu jako bývalý profesor sám vymínil. Sešlo se zde asi 800 profesorů a studentů.Foto: DENÍK/ Ivan Babej a Vít Šimánek

Arcibiskupském paláci na katolického papeže čekali zástupci jednotlivých církví, působících v Česku. S napětím se čekalo, zda se nejvyšší představitel katolíků vysloví k mistru Janu Husovi.

Byl přivítán předsedou ekumenické rady křesťanských církví doktorem Pavlem Černým. Ten ocenil dílo předchozího papeže Jana Pavla II. i to, že Jan Hus už křesťanské církve nerozděluje.

V odpovědi Benedikt XVI. uvedl, že všechny křesťany, ať už jsou v jakékoli církvi, sjednocuje Kristus. Katolická církev se snaží uzdravit vztahy všech křesťanů, řekl papež. Poté se pozdravil s představiteli jednotlivých církví. Tím setkání skončilo.

Benedikt XVI. poté zavítal mezi akademiky, shromážděné ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Rozum musí pátrat po pravdě, nabádal papež

Ve Vladislavském sále Pražského hradu profesorům i studentům zdůraznil především otázku pravdy, svobody a touhy po nich.

Papež vkročil v doprovodu prezidenta Václava Klause do zcela nabitého sálu s menším zpožděním po osmnácté hodině. Po úvodní zdravici, kterou pronesl jeden ze studentů Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy, papeže přivítal také rektor UK Václav Hampl. Ten jednak připomněl významné milníky v dějinách nejstarší tuzemské univerzity a také vzpomněl postavy svatého Václava i Mistra Jana Husa.

Papež se stejně jako v sobotu dočkal i dnes hudební vložky – smíšený sbor mu zazpíval pásmo písní mezi nimiž byla například vokální verze modlitby Otče náš či Dvořákova skladba „Hospodin je můj pastýř“.

Poté promluvil Benedikt XVI. „ Obracím se k vám jako ten, který byl profesorem, jemuž leželo na srdci jak právo na akademickou svobodu tak odpovědnost za správné používání rozumu, a teď je papežem, a jako takový je ve svém pastýřském úřadu uznáván jako hlas etického uvažování lidstva,“ uvedl nástupce svatého Petra. „Ačkoliv někteří namítají, že otázky náboženství, víra a etiky nemají místo ve světě kolektivního myšlení, takový názor není vůbec samozřejmý,“ pokračoval Svatý otec. „Svoboda, která je předpokladem pro používání rozumu – ať je to na univerzitě nebo v církvi – má svůj smysl: je určena k hledání pravdy a jako taková je principem křesťanství, které vedlo ke vzniku univerzit,“ zdůraznil Benedikt XVI. před českými studenty a profesory.

Papež ve své promluvě připomněl nedávnou historii, kdy byly akademická svoboda ničena „materialistickou ideologií“ a rovněž podpořil univerzity v boji ze jejich vlastní autonomii. Benedikt také ve svém vystoupení zmínil „mohutný rozvoj informačních technologií“, který s sebou podle něj mnohdy nese „pokušení oddělit rozum od hledání pravdy“.

Závěrem si položil otázku, co se stane, pokud bude naše kultura stavět pouze na módní argumentech, které jsou „nejhlučněji podporovány a nejvíce sponzorovány“. Podle něj nebudeme rozumnější ani tolerantnější, ale naopak křehčí a uzavřenější. „Víra a rozum se vzájemně podporují a každý z nich má svůj vlastní prostor působení,“ uvedl Benedikt XVI. závěrem.

Obecenstvo z řad akademiků jeho projev ocenilo mohutným potleskem. „Bylo velmi působivé, jak papež chápe současné problémy univerzit v Česku, včetně boje o jejich autonomii,“ řekl Deníku místopředseda Akademického senátu UK Josef Šlerka.

Dvaaosmdesátiletá hlava katolické církve si svůj pražský projev evidentně užila. Po celou dobu se Benedikt usmíval a jediné, co mu snad mohlo zkazit radost, bylo dusno uvnitř Vladislavského sálu. Papež si v polovině hudební produkce musel utírat pot z čela a došlo i k menšímu protokolárnímu zmatku, když se náměstek Krista na zemi vydal k pultíku předčítat svůj projev. Pracovníci protokolu ho pak v půli cesty „vykázali“ zpět ke koženému křesílku, na kterém celou dobu seděl.

Za zvuků studentské hymny Gaudeamus Igitur poté papež v doprovodu prezidenta Klause a akademických hodnostářů Vladislavský sál opustil. Jeho kolona pak z Hradu zamířila přes Prašný most zpět do sídla apoštolské nunciatury ve Voršilské ulici, kde papež přespí. V pondělí ráno se pak vydá na Svatováclavskou pouť do Staré Boleslavi.

Pondělní setkání s poutníky

Dlouho očekávaná návštěva přilákala do metropole množství poutníků, většina z nich si ale bude muset na setkání se Svatým otcem počkat až do pondělí, kdy se koná ve Staré Boleslavi Svatováclavská pouť.

„Těžištěm setkání s Pražany a ostatními poutníky bude ale pondělní pouť ve Staré Boleslavi, kam to není z metropole daleko,“ říká biskup Václav Malý, který je jedním z hlavních koordinátorů návštěvy Svatého otce.

Předprogram zahrnující koncert, divadelní představení a filmové projekce ve Staré Boleslavi začíná již v neděli večer. „Papež si v pondělí prohlédne baziliku svatého Václava a navštíví kněžský domov pro staré kněze. Mše svatá, kterou bude Benedikt XVI. sám celebrovat, bude sloužena pod širým nebem, jelikož do baziliky by se očekávané desítky tisíc lidí nevešly,“ pokračuje Malý.

Kdo si předem nevyzvedl místenku na mši, nemusí se bát, že by se na ni nedostal. „Dostane se i na ty, kteří přijdou na poslední chvíli. Musejí však počítat s tím, že budou stát v zadních řadách,“ upozorňuje arcibiskup Jan Graubner.

Z Boleslavi bude pěší zóna

Jelikož se ve Staré Boleslavi očekávají v pondělí desetitisíce poutníků, musí být upravena i doprava. „S ohledem na zajištění bezpečnosti a plynulosti pohybu pěších návštěvníků jsme se rozhodli úplně uzavřít Starou Boleslav pro osobní automobily. Zároveň vyzýváme občany, aby neparkovali na hlavních trasách, kterými budou návštěvníci mše procházet,“ říká starosta Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi Ondřej Přenosil (ODS).

Obyvatelé Staré Boleslavi budou do města vjíždět a vyjíždět v době uzavírky přes ulice Vestecká a 17. listopadu do ulice Erbenova.

Program návštěvy Svatého otce

Pondělí 28. září

STARÁ BOLESLAV
8:50 hodin: Návštěva baziliky sv. Václava
9:45 hodin: Mše svatá u příležitosti Národní svatováclavské pouti
Po mši: Poselství Svatého otce mládeži

PRAHA
13:15 hodin: Oběd s biskupy v Arcibiskupském paláci
16:45 hodin: Rozloučení s Apoštolskou nunciaturou
17:15 hodin: Závěrečný ceremoniál na ruzyňském letišti - promluva Svatého otce
17:45 hodin: Odlet do Říma

Na poutníky čeká bohatý program

Staroboleslavská národní svatováclavská pouť je jednou z hlavních událostí katolického života v Čechách. Letos bude 28. září jejím ústředním bodem mše svatá, kterou bude sloužit papež Benedikt XVI. Už posedmé bude pro poutníky připraven také kulturní program.

Na Mariánském náměstí vystoupí v neděli skupina Kredenc a připraveno je představení organizované sekcí pro mládež Biskupské konference nazvané Klopýtání. Na letní scéně Houštka se odehraje velké koncertní show Koncert pro Starou Boleslav, na kterém vystoupí Michal Pavlíček a Hvězdy.

V pondělí po skončení mše svaté na Proboštské louce, kterou bude Svatý otec celebrovat od 9.45, bude bazilika sv. Václava otevřena pro veřejnost až do 18 hodin. Od 13 hodin pořádá město na Mariánském náměstí hudební a dramatické pásmo, na které navazuje další blok od 20 hodin. Představí se zde Jazz Tett(y), KrisKrosKvintet, soubor písní a tanců Dykyta Poděbrady, Jazz Big Band Kolín či divadlo pro nejmenší Minaret.

Na letní scéně Houštka je v pondělí od 16 hodin připraven Koncert pro poutníky, na kterém zazní skladby Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. V bazilice sv. Václava bude od 18 hodin slavena mše na ukončení pouti. Od 20 hodin vyrazí z Mariánského náměstí směrem k lázním Houštka průvod sv. Václava a na nebi zazáří ohňostroj.

27.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Miloš Zeman a Adrej Babiš.
56

Babiš pokračuje v povolebních jednáních, sejde se se Zemanem

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Šéf vítěze voleb hnutí ANO Andrej Babiš přemlouval hnutí Starostové a nezávislí (STAN) ke koaliční spolupráci, ale marně, řekl novinářům po dnešní zhruba hodinové schůzce s Babišem předseda Starostů Petr Gazdík.

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení