„Schůzka byla soukromého charakteru, její výstup byl neoficiální,“ odmítl včera blíže komentovat obsah setkání mluvčí magistrátu Jiří Wolf, Vlastimil Ježek se včera nechtěl znát ani k samotnému setkání s primátorem. „Schůzka bude až ve čtvrtek,“ odmítl otázky Deníku. Úřad v současnosti sestavuje expertní komisi, která by měla posoudit možnost vystavět novou Národní knihovnu podle projektu Jana Kaplického. „Oslovili jsme odborníky a snad zítra budeme znát jejich jména,“ potvrdil včera Deníku Wolf. Ani v této komisi by neměl chybět primátor Bém a dále zde zasedne ředitel knihovny Ježek, zástupce ministerstva kultury a architektů. Podle informací Deníku v komisi naopak pravděpodobně nezasedne Jan Kaplický. „Návrhy komise, co s knihovnou a projektem nakonec bude, musí stejně odsouhlasit jako autor vítězného návrhu,“ dodal Ježek.

Utajovaná schůzka primátora Béma s ředitelem NK Ježkem se odehrála jen několik hodin poté, co časopis Týden přinesl rozhovor s Kaplickým, v němž architekt velmi tvrdě kritizuje zdejší praktiky.

Kaplický varuje

„Nejhorší je, že se vše odehrává za zavřenými dveřmi. Navíc za účasti několika velkých sprosťáků, kteří by za své urážky měli být ihned sesazeni,“ prohlásil například. Podle něj je nutné návrh prezentovat v zastupitelstvu, ale takový příslib od primátora Béma nedostal. Rozhovor Kaplický zakončil vážným varováním: „Víte, jaký bude mít dopad, když soutěž, které předsedala nejlepší současná architektka, bude zrušena? Sem už nikdo nepřijede. Můžete zapomenout i na olympijské stadiony.Kdo by je postavil?“

Do debat o knihovně se včera opět zapojil prezident Václav Klaus.Ve svém pojednání, které otiskla MF Dnes, konstatoval, že ještě nikdy u nás architekt tak intenzivně nevstoupil do veřejného rozhodování. „Znovu se dostáváme do sporu o samotnou podstatu naší demokracie, do kterého na nikoli nedůležitém místě patří otázka veřejného rozhodování, nebo jinak – rozhodování o věcech veřejných,“ obává se prezident.