Horolezci potom sestoupili do základního tábora, informovalao tomBémova mediální asistentka Martina Jirovcová. Nyní se chystají na druhý výškový tábor. Vyrazit tam mají v úterý takzvaným západním Cwm. Je to ledovec, který se táhne pod jihozápadní stěnu Mount Everestu. "Dohnali jsme čínské komunistické časové ztráty," sdělil Bém prostřednictvím Jirovcové.

Výprava byla nucena použít k chystanému výstupu na nejvyšší horu světa jižní stranu z Nepálu potom, co ji čínská pohraniční stráž nepustila do Tibetu. Horolezci se původně chtěli pokusit zdolat Mount Everest ze severní strany.

Ledopád Khumbu využívají všechny expedice na Mount Everest a Lhotse. "Pravděpodobně patří mezi nejkrásnější ledopády na světě, já sám jsem za 25 let lezení po horách nic podobného neviděl," poznamenal primátor. Na ledové pláni už byly zhruba tři desítky stanů dalších výprav.

Primátor odjel do Himálaje koncem března. Má být pryč asi dva měsíce, radní mu schválili neplacené volno.

Bémova delší nepřítomnost v úřadu však vzbudila kritiku. Někteří zastupitelé například namítali, že žádný ředitel velké firmy by nemohl být tak dlouho mimo. Primátor si vysloužil nepřímou výtku i od prezidenta Václava Klause. Zároveň se ale objevily i názory, že pokus ztéci Mount Everest bude reklamou pro Prahu.