Křeslo premiéra Mirka Topolánka v čele občanských demokratů se otřásá v základech. Jeden z jeho největších rivalů, pražský primátor Pavel Bém, oznámil už v pondělí svou kandidaturu na post předsedy ODS. Deníku to v úterý potvrdil v rozhovoru.

„Jestliže považuji výsledky voleb za debakl ODS, v takové situaci vám prostě nezbývá jenom analyzovat a sebereflektovat, ale učinit i nějaké změny,“ uvedl v rozhovoru s Deníkem Pavel Bém.

„Voliči nám vzkázali, že nám nerozumí a nebo že nesouhlasí s politikou, kterou děláme. ODS se musí znovu stát čitelnou akceschopnou stranou, jinak nemá šanci uspět v další volbách.“

Dlouholetý pražský primátor má přitom stále více spojenců. Jedním z nich je i další velký Topolánkův kritik Petr Bendl, dosavadní středočeský hejtman. Ten minulý týden uvedl, že pokud by Bém na předsedu strany v prosinci nekandidoval, vyzve šéfa ODS sám.

Než Pavel Bém oznámil, že hodlá usilovat o nejvyšší post v ODS, hovořil s Václavem Klausem. Podle primátorových slov ale předmětem schůzky nebyla jeho kandidatura, ale debata o příčinách drtivé volební porážky.

„Václav Klaus je základním kamenem polistopadové politiky a on je ten, kdo založil ODS. Je logické i s ohledem na to, že stále má v ODS mimořádnou podporu, že když se dostaneme do úzkých, prostě a jednoduše s čestným předsedou komunikujete. S kým jiným?“ uvedl Bém.

Topolánek: Bém není osobnost pro vedení ODS

Premiér Mirek Topolánek je sice ochotný vzdát se předsednictví, ale pouze za splnění několika podmínek. Nahradit by ho podle něj musela silná osobnost, která bude schopna zaručit stranickou jednotu, prosazování ODS jako liberálně konzervativní středopravicové strany a trojkoaliční vládu. Pavel Bém ale takovou osobností dle jeho slov není.

Změnu ve vedení ODS každopádně vítá opozice. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek v rozhlasovém pořadu Impulsy Václava Moravce uvedl, že s Pavlem Bémem by se dalo minimálně lépe komunikovat než se stávajícím předsedou.

„Pokud by ta komunikace probíhala mezi námi jako na pražské radnici, to znamená na bázi vzájemného respektu, tak si myslím, že by to bylo přínosné pro politickou kulturu v naší zemi. To prostě s panem Topolánkem nebylo možné, on považoval jakoukoli formu podrazu ve vztahu ke mně za něco co je naprosto přípustné,“ prohlásil šéf ČSSD Paroubek.

O jménu nového předsedy ODS se bude rozhodovat na řádném volebním kongresu strany, který proběhne začátkem prosince.

Pražský primátor a první místopředseda ODS Pavel Bém v rozhovorupro Deníkpřiznal:

Udělali jsme chybu, možná jsme se chovali arogantně a povýšeně

Dlouholetý pražský primátor Pavel Bém se chce pokusit nahradit dosavadního šéfa ODS Mirka Topolánka. Voliče chce oslovit s týmem osobností, kde by měli najít své místo i dosluhující hejtmani.

Oznámil jste svou oficiální kandidaturu na nejvyššího muže občanské demokracie, co Vás k tomu vedlo?

Jestliže považuji výsledky voleb za debakl ODS, v takové situaci vám prostě nezbývá jenom analyzovat a sebereflektovat, ale učinit nějaké změny. Voliči nám vzkázali, že nám nerozumí a nebo že nesouhlasí s politikou, kterou děláme. ODS se musí znovu stát čitelnou a akceschopnou stranou, jinak nemá šanci uspět v žádných další volbách.

Co stálo za tím, že ODS takovým způsobem neuspěla?

Jsem přesvědčen, že jsme někde nějakou chybu opravdu udělali. Možná jsme našemu inteligentnímu voliči málo vysvětlovali, že reformy jsou strašně důležitou součástí naší budoucnosti. Možná jsme se při tom chovali příliš povýšeně a arogantně

Říká se, že příčinou porážky byly obavy o reformu zdravotnictví. Fatální chybou bylo, že se tato debata omezila na poplatky u lékaře a privatizaci některých nemocnic a zdravotních pojišťoven.

Nepochybuji o tom, že ve vedení ODS se shodneme na tom, že jde o správnou cestu, přesto považuji za naprosté manažerské selhání, když špatné načasování a obrácení pořadí umožní zvednout vlnu obav a strachu, která nás ve finále smete. Proč nebereme v úvahu možnosti starých lidí nebo rodin s malými dětmi? To je pro nás tak důležité plácat se po ramenou jací jsme pravicoví chlapíci a provedeme to stylem padni komu padni? Jde-li nám skutečně o věc, musíme hledat míru sociální únosnosti a nesmíme zapomenout, že nemáme životní úroveň jako v zemích na západ od nás.

Stránky internetových serverů plní zprávy o tom, že jste se před oznámením kandidatury setkal s panem prezidentem… Hovořil jste s ním o svém záměru?

Kratičce jsem se s panem prezidentem setkal, ale ne abych s ním konzultoval svou kandidaturu, ale abych s ním ztratil pár slov ve snaze pochopit, co se to vlastně ve volbách stalo.

Václav Klaus je základním kamenem polistopadové politiky a on je ten, kdo založil ODS. Je logické i s ohledem na to, že stále má v ODS mimořádnou podporu, že když se dostaneme do úzkých, prostě a jednoduše se s čestným předsedou komunikuje. S kým jiným?

Já jsme přesvědčen, že ve smyslu jakéhosi fundamentu občanských demokratů je Václav Klaus v ODS stále přítomen a členská základna jej tak stále chápe. Kdybychom chtěli tuto hodnotu vytlačit, chovali bychom se sebevražedně.

Uvedl jste, že byste byl rád, kdyby se kromě Vás objevili i další kandidáti. Jsou vůbec nějací?

Vlastní soutěž považuji za nesmírně cennou a dovedu si představit, že se objeví další kandidáti na předsedu. V tuto chvíli ale nevím, že by tuto rukavici někdo zvedal ze země. Pro mě je ale nejpodstatnější pokusit se vytvořit tým postavený na zkušených osobnostech a částečně na odcházejících hejtmanech, kteří v krajích udělali hrozně moc a mají kredit u voličů.

Je něco, co by měl Mirek Topolánek udělat, abyste ho ve funkci předsedy podpořil?

Tady nejde ani o Mirka Topolánka, ale o nabídku, kterou budeme schopni voličům dát. Půjde o schopnost přesvědčit voliče, že máme dobrý projekt, který stojí za to uskutečnit i za cenu nezbytných reformních kroků. Nicméně, jestli se ptáte na můj názor, zda je dobré pozměnit vládu, pak říkám, že jde o zárodek budování důvěry mezi voliči a námi. Myslím si, že částečně rekonstruovat vládu je dobrý krok.

Do rekonstruované vlády se ale příliš osobností nehrne, teď mám na mysli například odmítnutí středočeského hejtmana Petra Bendla. Myslíte si, že rekonstruovat vládu za daných podmínek má smysl?

Já jsem přesvědčen že ano. Ovšem je to zcela kompetence a zodpovědnost premiéra Mirka Topolánka.