Hlavní protest razící tuto myšlenku byl dnes svolán v Minsku. Má název Evropský pochod a podle organizátorů má být "začátkem cesty Běloruska do svobodné a sjednocené Evropy". "Podpůrné" akce podobné té v Praze se konaly i v dalších evropských městech, například v Bruselu.

Pražské shromáždění bylo vítaným zpestřením zejména pro objektivy zahraničních turistů, občas se zastavili i někteří z Pražanů a začetli se do letáčků, jež organizátoři rozdávali kolemjdoucím. "Za - nezávislé demokratické Bělorusko. Proti - diktátorskému režimu Lukašenka. Proti - ruské okupaci," hlásaly transparenty demonstrantů shromážděných pod sochou svatého Václava.

"Je to shromáždění lidí, kteří chtějí vidět Bělorusko v Evropě," řekl jeden z účastníků akce Roman Kovalčuk. Protest podle něj podpořila řada uprchlíků, on sám žije v ČR od roku 2002 a nyní studuje střídavě v Česku a Nizozemí.

Do EU a USA má Lukašenko vstup zakázán

Lukašenko nedávno vyzval vedení běloruské tajné služby KGB, aby "aktivně rozkrývala kanály zahraničního financování destruktivních sil v zemi" a zabránila snahám opozice šířit své myšlenky především mezi mládeží. Zatčeno bylo už několik z organizátorů Evropského pochodu, některým byly zabaveny vlajky Evropské unie a informační materiály o EU. Evropská unie a Spojené státy zakázaly Lukašenkovi vstup na své území a odsoudily způsob, jakým se loni nechal potřetí zvolit hlavou státu. Sám Lukašenko tvrdí, že jeho vláda zachránila Bělorusko před hospodářským a politickým chaosem, který postihl bývalé země Sovětského svazu v postkomunistickém období.

Běloruská vláda v poslední době sama několikrát naznačovala snahu zlepšit komunikaci s EU, důvodem je zřejmě jisté ochlazení ve vztazích s Moskvou. Například běloruský ministr zahraničí Sjarhej Martynav prohlásil, že Bělorusko podporuje možnost otevření úřadu Evropské komise v Minsku.