Podle pořadatelů protestu je alarmující především chování České inspekce životního prostředí (ČIŽP), Povodí Moravy, města Valašské Meziříčí, vlády a ministerstva životního prostředí. Vyčítají jim různá pochybení.

"Mezi ty nejzávažnější patří zaštiťování se neexistujícím informačním embargem, pozdní odběry vzorků, obhajování soukromých firem dříve než byly dostupné výsledky řádného vyšetřování, pozdní informování veřejnosti a celkově vágní a nepřesná komunikace," uvedl spolek.

"Všechny tyto kroky výrazně narušují důvěru občanů ve státní instituce. A obnovení důvěry může trvat možná stejně dlouho jako obnovení života v mrtvé Bečvě. Spolek Milion Chvilek chce proto prostřednictvím protestní akce připomenout otravu řeky a zároveň si posvítit na pochybné prošetřování celé kauzy," dodali zástupci spolku.

Znalci požádali o odklad

Do Bečvy vypustil jedovaté láky neznámý pachatel 20. září. Podle odborníků šlo o kyanidy. Případ vyšetřují vsetínští kriminalisté, kteří čekají na výsledky znaleckého zkoumání. Lhůta pro jeho vypracování končí dnes, jenže znalci požádali o odklad.

Deník Referendum koncem listopadu uvedl, že se v den zářijové otravy Bečvy v chemičce Deza stala havárie. Deza patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka následně řekl ČTK, že se 20. září v Deze stala provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy ryb v Bečvě. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) počátkem prosince uvedl, že o události nevěděl a nevěděla o ní ani ČIŽP.

Závažná ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři více než 40 tun ryb. Během podzimu došlo ještě k několika dalším méně vážným incidentům. Brabec na začátku prosince řekl, že kvůli únikům ČIŽP kontroluje 15 firem, včetně Dezy.