Čtyři muži kráčející přes přechod. Co vám to jenom připomíná? Ano, legendární fotografii členů britské kapely z londýnské ulice Abbey Road, kterou The Beatles použili na obal stejnojmenného alba z roku 1969. „Tato fotka se stala jednou z nejslavnějších a nejvíce parodovaných fotografií na obalu alb v historii populární hudby,“ píše internetová encyklopedie Wikipedie.

A tak George Harrisona, Paula McCartneyho, Ringo Starra a Johna Lennona napodobili také zaměstnanci Pražských služeb v typických oranžových kombinézách. Magistrátní společnost s „Brouky“ ze Žižkova uspěla a po pozitivních ohlasech na facebookovém účtu vymyslel marketingový tým Pražských služeb další vtipné kousky.

„Stejně jako ta slavná parta z newyorského mrakodrapu, i naši kluci si někdy potřebují stylově a zaslouženě oddychnout,“ objevilo se v příspěvku z konce června, kde lidé z Pražských služeb sedí podobně jako obědvající dělníci při stavbě budovy RCA v Rockefellerově centru. Fotografii 2. října 1932 otiskly noviny New York Herald-Tribune a záhy se stala rovněž velmi populární. Mnoho lidí si ji vystavilo doma coby plakát na zdi. Mimochodem - později se ukázalo, že newyorská fotografie byla nahraná, aby přilákala do výškové budovy nájemníky.

Dějepis na začátku školního roku

PR akci teď zopakovala pražská firma strajacící se o svoz odpadu i o úklid a údržbu chodníků. Pražské služby zkusily „okopírovat“ i plakát filmu Bohemian Rhapsody, který se stal (nejen) u českých diváků hitem. Zpěváka Freddieho Mercuryho v podání Ramiho Maleka napodobuje před strahovským stadionem muž v oranžovaném, který stejně jako frontman kapely The Queen drží v ruce pracovní nástroj - místo mikrofonu lopatu.

Zatím poslední snímek přichystaly Pražské služby na začátek školního roku. „Začneme pěkně zostra dějepisem - ví někdo z vás, odkud pochází původní ikonická fotka, kterou naši chlapi z Pražských služeb napodobují?“ ptá se dětí facebooková stránka magistrátní firmy u fotografie čtyř mužů podpírajících dopravní značku.

V originále jde o vztyčování vlajky v Iwodžimě. Joe Rosenthal v únoru 1945 zachytil šestici vojáků americké národní pěchoty, jak na vrcholku hory Suribachi staví při bitvě o japonský ostrov Iwodžima během druhé světové války americkou vlajku. Tato dějepisná exkurze se Pražským službám povedla, protože na začátku září se všechny zmíněné fotografie i díky mediálním článkům rozšířily mezi velký počet lidí. „Na sociálních sítích sázíme na humor. Věříme, že se nám to daří a je to správná cesta,“ uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí společnosti Radim Mana. Podle Many budou Pražské služby pokračovat.