Kdysi zaniklé sportoviště u budovy TJ Sokol Královské Vinohrady v Riegrových sadech opět ožívá, nyní jako sportovně-kulturní centrum. Láká zatím na beachvolejbalové hřiště, dva pingpongové stoly. Možné je také si vypůjčit nejrůznější společenské hry.

Zanedbaná plocha sloužila v posledních letech jako parkoviště. „Historicky tady bylo sportoviště, a přesně to na něm teď za podpory místního Sokola znovu obnovujeme. Těšíme se nejen na lidi z Prahy 2, ale na všechny, kdo si chtějí přijít zahrát beach, pingpong nebo vzít děti na nové pískoviště,“ předeslala Natálie Mohoritová z obecně prospěšné společnosti Containall.

Občerstvení v lodním kontejneru

Spolek ve svém přestavěném lodním kontejneru nabízí pití a drobné občerstvení. Své nové působiště zprovoznil přede dvěma týdny, plochu si pronajímá od TJ Sokol Praha Královské Vinohrady. „Rozšíření sportovních aktivit v areálu Sokola potěší nejen obyvatele Prahy 2, ale celé Prahy. Riegrovy sady tak získají další příjemné místo, kde se dá aktivně trávit čas,“ konstatoval ředitel místního Sokola Vladimír Kačírek.

Kromě toho centrum nabídne také kulturní program. V plánu jsou výstavy či divadelní představení pro děti. V dohledné době přibude také venkovní posilovna a pískoviště pro děti, které by mohlo ulevit exponovanému dětskému hřišti U Draka. S hudební produkcí se však naopak nepočítá. Důvodem je nedaleká obytná zástavba.

Containall se do Riegrových sadů přesunul ze svého posledního působiště ve Stromovce. „Tam jsme šli před třemi lety s tím, že se plánuje revitalizace a budeme muset odejít,“ připomněl jeden ze zakladatelů spolku Jan Faltys.

Spolek prý dlouhodobě zajímají zákoutí, ze kterých společenský život vymizel. Chce je pro lidi znovu otevřít jako místa setkávání. „Ve Stromovce se nám povedlo místo oživit v hluchém období, než mohla začít rekonstrukce,“ podotkla Mohoritová.

Jádro spolku sdružuje necelou desítku lidí, kteří se obnově nevyužívaných pražských zákoutí věnují už devět let. Začínali v roce 2013 na Malé Straně na dvorku v Cihelné. I jejich program loni narušila pandemie koronaviru. „I když je náš provoz pouze sezonní, pociťovali jsme její dopady. Přijelo méně turistů. Letos to bude určitě složitější. Delší hibernace nám ale dala čas přemýšlet nad konceptem, kam se posunout a najít si nové místo,“ doplnil Faltys.

Letní program závisí na rozvolňování

Spolek Containall také chystá sérii několika sportovních dní pro děti s rodiči ve spolupráci s radnicí Prahy 2, kde se nápad setkal s podporou. Vše ale závisí na rozvolňování vládních opatření. „Intenzivně program řešíme, chceme být připravení, sledujeme vývoj situace a tomu program uzpůsobujeme,“ dodal Faltys.

Podporu pro takové aktivity vyjádřilo i vedení TJ Sokol Královské Vinohrady, jelikož rezonuje se sokolskou myšlenkou zdravého pohybu. Se spolkem Containall je spojena i výstava mladého umění Pokoje, která každoročně oživuje prázdné domy v pražském centru a sdružuje ateliéry všech uměleckých vysokých škol v Česku.