Projekt výstavby akvaparku je unikátní nejen kvůli své délce, ale i financím. „Výstavba Šutky je jednou z největších investic Prahy v posledních letech. Vše platíme z vlastní kapsy. Dosud stavba není celá zaplacená, kvůli nedostatku peněz jsme se dohodli s dodavateli na rozložení splátek," prozradila financování Šutky Aleksandra Udženija (ODS), radní pro správu majetku. Celkovou cenu za akvapark vyčíslil magistrát na 748 milionů korun.

Čtěte také: Medailér Dušek: Den vzniku republiky oslavil hodně netradičně!

S tím, že budou mít Pražané kromě Čestlic další akvapark, se na začátku nepočítalo. „Původní koncepce počítala pouze s dvěma bazény. Během plánování byl však areál přizpůsoben současným požadavkům a výsledkem je volnočasový i sportovní komplex na vysoké úrovni," uvedl náměstek primátora pro oblast infrastruktury Pavel Richter (TOP 09).

Za hodinový pobyt v plaveckém areálu zaplatí Pražané 125 korun, na levnější vstup se mohou těšit senioři, studenti, děti i školy. Návštěvníci budou moci využít nejen padesátimetrový plavecký bazén, se kterým se počítá pro plavecké soutěže. K dispozici bude i akvapark se skluzavkami, tobogány a saunou.

„V areálu se nachází také dětský bazén, kde je hloubka pouze čtyřicet centimetrů. Tento bazén má vlastní vstup i šatny, takže ho budou moci využívat pro výuku například mateřské školky," řekl na kontrolním dnu Pavel Borovička, ředitel městské firmy Trade Centre Praha, která bude areál provozovat. Ten také sdělil, že další prostory jako posilovna, wellness, bowling a venkovní brouzdaliště se otevřou v příštím roce.

A proč Šutka čekala na otevření tak dlouho? Plavecký areál se začal stavět již v roce 1987. Nedostatek financí však v roce 1993 stavbu zastavil úplně. Dalším zdržením bylo v roce 1996 uplatnění restitučního nároku na pozemek, kde se stavba nachází.

Přelomovým rokem proto byl až rok 2001, kdy se pražský magistrát rozhodl pozemky vykoupit. Vzhledem k vysokým nákladům ale úředníci rozhodli o samotné dostavbě Šutky až o šest let později.

Po čtvrt století se lidem otevře akvapark ŠutkaJiří Janků, starosta osmé městské části, kde se nachází téměř hotový bazén Šutka, řekl Pražskému deníku:

Na Šutku si půjdu zaplavat moc rád

Jaké jsou vaše první dojmy z dnešní prohlídky (středa 31. října, pozn. autora)?

Pocity jsou velmi dobré. Po těch všech peripetiích, které se stavbou táhly, musím říci, že je příjemné tady stát, už jen pár týdnů před zahájením provozu.

Budete se sem chodit také koupat?

Vzhledem k tomu, že bydlím opravdu nedaleko, na Šutku si půjdu zaplavat moc rád. A věřím, že si sem cestu najdou i další Pražané, nejen ti z osmé městské části, kteří určitě ocení, že tu není pouze bazén, jak se dříve plánovalo, ale akvacentrum s mnoha atrakcemi.

Chystá se městská část dotovat vstupenky tak, aby Šutku mohly využívat nejen základní, ale i mateřské školy na kurzy plavání?

Osobně si dovedu představit, že s provozovatelem magistrátem vysoutěženou firmou budeme jednat tak, aby pro základní školy, pro mateřské školy a další skupiny obyvatel byl bazén dostupný. Aby ho zkrátka po více než čtvrt století mohlo využívat co nejvíce lidí.