Stavíte bez povolení a potřebujete dodatečnou legalizaci? Jde to. I když jen dočasně. Jenže dočasnost se v podání úředníků dá prodlužovat donekonečna. Zdá se, že tak je tomu i v případě podezřelého autobazaru v Hostivaři, o kterém Deník už před časem informoval. Místo toho, aby už dávno zmizel a plocha pod ním byla uvedena do původního „zeleného“ stavu, rostou tu další obslužné stavby. Jde o několik buněk a takzvaný zvedák na automobily. To vše má doplňovat technické zázemí pro případného nájemce.

Jedno rozhodnutí přebíjí druhé

„Stavby tu vyrostly načerno, stejně jako celý autobazar,“ říká Vojtěch Razima ze společnosti Acta Non Verba. Celou kauzu podrobně sleduje. Žije totiž přímo naproti problematické stavbě. V první řadě samozřejmě informoval místně příslušný odbor výstavby Prahy 15. Bylo to druhého července. „Sdělil jsem odboru, že v autobazaru vzniká stavba, která pravděpodobně není v souladu se zákonem, respektive platným územním rozhodnutím. Je také v rozporu se souhlasem o provedení ohlášené stavby už ze 14. května 2007,“ uvádí v dopise adresovaném úřadu Razima a dodává: „Stavební odbor vyjádřil souhlas s provedením stavby, která obsahuje osazení čtyř kusů buněk. Přesto byla postavena stavba jiná. Jedná se o budovu napojenou na buňky a postavenou z poróbetonového materiálu.“

Dočasné povolení

Neopomněl také poukázat na skutečnost, že všechny stavby byly povoleny pouze dočasně.

„Povoluje se jako stavba dočasná na dobu tří let, tedy do jednatřicátého května 2010,“ stojí ve tři roky starém prohlášení stavebního odboru Prahy 15.
Oficiální odpověď na ohlášení černé stavby Razimovi a jeho sousedům ještě nedorazila. Očekávají ji však každým dnem. Deníku se po telefonické rozmluvě s vedoucí stavebního odboru Prahy 15 Jitkou Lazarčíkovou podařilo zjistit, co se pravděpodobně obyvatelé Pražské ulice zanedlouho dozvědí. Potěšeni nebudou.

„Černá stavba to není, protože stavebník si podal žádost o územně plánovací informaci na zdejší odbor územního rozhodování. Informace mu byla vydána a v souladu s ní u nás ohlásil stavbu a dostal souhlas,“ argumentuje Lazarčíková a opět zdůrazňuje dočasnost celého autobazaru. Ta se ale o dva roky prodloužila.

„Původní autobazar byl změnou využití území i dodatečným stavebním povolením schválen jako dočasný, a to do dubna 2012,“ informovala Deník Lazarčíková.

Pouhá reakce na oznámení?

„Vzhledem k tomu jak se úředníci doposud chovali, bych tipoval, že vše dodatečně schválili až poté, co jsem je 2. července letošního roku obeslal oznámením. Pokud by to tak skutečně bylo, čeká je žaloba,“ reagoval Razima.

Lazarčíková ale vzápětí slibuje místní šetření: „Podíváme se, co stavitel na místě vybudoval. Fotodokumentace ale odpovídá tomu, co jsme odsouhlasili v ohlášení. V něm je jednoznačně napsáno, že i ony nové stavby jsou povoleny do dubna 2012.“

Ani tímto datem ovšem nemusí martyrium kolem autobazaru skončit. Lazarčíková přiznává, že po uplynutí lhůty může stavebník opět žádat o využití území a prodloužení dočasnosti staveb.