„Nadace tady působí už přes dvě desítky let a pomohla zlepšit život několika tisícům dětí," uvedla europoslankyně Dita Charanzová (ANO), která nadaci nominovala a ocenění senátorce Baudyšové (za ANO) v sídle horní komory předala. „Být dobrou sudičkou dětem, kterým osud nepřál, není lehký úkol. Takovou sudičkou v mých očích je Zuzana Baudyšová," dodala.

„Jsem trošku roztržitá, protože cenu Evropského parlamentu jsme ještě nedostávali," omluvila se Baudyšová za to, že ocenění ve formě plakety jí při předávání vypadlo z etuje na podlahu. Připomněla, že nadaci zakládala v roce 1993, aby pomáhala především dětem týraným, zneužívaným či opuštěným.

Naše dítě se zasazuje o ochranu dětí i v Evropě

Mezi její projekty patřila Linka bezpečí, nyní se věnuje i dětem handicapovaným a ze sociálně slabých rodin a ochraně dětí v rámci jejich rodiny. „Přejeme si, aby rodiče pečovali o svoje děti alespoň tak, jako zvířata pečují o mláďata," uvedla.

Baudyšová také oznámila, že ji ve funkci ředitelky s ohledem na povinnosti senátorky za hnutí ANO nahradí její bývalá zástupkyně a někdejší vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Baudyšová se stane prezidentkou nadace.

Cena evropského občana vznikla v roce 2008, Evropský parlament ji uděluje na návrh svých členů až padesátce jednotlivců, skupin a sdružení za prosazování lepšího vzájemného porozumění a bližší integrace mezi občany a členskými státy, zprostředkování nadnárodní spolupráce v rámci Evropské unie nebo za činnost, která vyjadřuje hodnoty listiny základních práv EU.

Nadace Naše dítě se kromě tuzemské činnosti podílí na evropských programech ochrany dětí. Je členem Evropské federace pro pohřešované a komerčně zneužívané děti, která usiluje o zavedení telefonních linek a spolupráce pro případy ztracených dětí.

Kromě nadace získal ocenění také Evropský parlament mládeže v ČR, jehož předsednictvo ji převzalo už loni v prosinci od europoslance ODS Jana Zahradila.