Zapomnětlivost Pražanů se zvyšuje. Alespoň by se tak dalo usuzovat z počtu ztracených věcí, který rok od roku roste Nejvíce předmětů lidé každoročně zapomenou v městské hromadné dopravě.

Podle informací dopravního podniku jich loni bylo zhruba 5,6 tisíce, o rok dříve 4,7 tisíce a v roce 2013 jen 2,5 tisíce. Počet věcí, které se podaří vrátit do rukou vlastníků, se pohybuje mezi třiceti a čtyřiceti procenty.

Loni někdo nechal v MHD balík sena

Poměrně vysoká úspěšnost je dána tím, že lidé si ztrátu často uvědomí bezprostředně poté, co vystoupí. Zvláště v případě cenných věcí pak logicky situaci hned řeší.

Předměty, které jsou lidé schopni nechat v MHD, jsou někdy až udivující. Loni to byl například balík sena, umělý chrup, radiátor či kostým anděla. „Perličkou mezi nálezy byl také dron, který ovšem nebyl nalezen uvnitř dopravního prostředku, ale na střeše jednoho z našich autobusů," doplnila Petra Tölgyesiová z oddělení telefonických informací dopravního podniku.

Nejčastěji lidé ztrácejí např. tašky nebo peněženky 

O rok dříve podnik evidoval například hrábě, dřevěný samopal, přebalovací pult či advokátní talár. Výjimkou nejsou ani zapomenutá domácí zvířata, nejčastěji psi, ale i třeba rybky v igelitových pytlících.

Nejčastěji ztrácejí lidé ve veřejné dopravě tašky a kabelky, peněženky, mobily či klíče. V případě příručních zavazadel je vyšší šance, že je někdo odevzdá, naopak s mobilem se majitel může v podstatě rozloučit.

Počet vrácených věcí se pohybuje okolo patnácti procent

Věci, u kterých se ihned nepřihlásí vlastník, skončí spolu s dalšími nálezy z pražských ulic v kanceláři ztrát a nálezů, provozované magistrátem. Když něco doputuje tam, šance na navrácení majiteli už je o poznání nižší.

„Počet vrácených věcí se pohybuje okolo patnácti procent. Číslo je samozřejmě nižší než u dopravního podniku, protože k nám se dostávají pouze věci, jejichž vlastník není znám," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Kancelář mezi svými nálezy eviduje i věci, které by se do tramvaje tak tak vešly. Loni šlo například o rakev, kánoi či sekačku na trávu.

Pokud se o předmět nikdo nepřihlásí, propadá obci. „Do tří let od vyhlášení nálezu se o ni může vlastník či ten, kdo ji ztratil, přihlásit," vysvětlil Hofman s tím, že poté mohou být předměty městem využity, zlikvidovány či prodány v aukci.

close Ztráty a nálezy. Infografika info Zdroj: Redakce zoom_in

Čtěte také: Lidé loni v pražské MHD ztratili 5601 věcí, i kočárek s dítětem