„Byla oblečená, ale neměla u sebe žádné věci ani rodný list,“ řekl primář hloubětínského GynCentra Petr Pícha. Podle zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse dítěti nic nebrání v tom, aby se do týdne dostalo do nové rodiny. „Holčičku jsme pojmenovali Petra po panu primáři,“ sdělil Deníku Hess.

Pražská schránka pro nechtěné děti už od svého vzniku pomohla v tíživé situaci osmi maminkám. Naposledy se signál značící nový přírůstek rozezněl pár dní před Vánoci, kdy v něm sestřička našla malé děvčátko.To zřejmě jeho matka porodila venku na ulici.

V České republice už bylo tímto způsobem odloženo celkem jedenáct dětí. Občanské sdružení Babybox teď plánuje, že schránky rozšíří do dalších měst. Sedmého března otevře nový v nemocnici v Ústí nad Orlicí a dočkat by se mělaMladá Boleslavi Sokolov.

Případů opuštění dětí jsou desítky

Případů, kdy se matky rozhodnou opustit své dítě, jsou v hlavním městě ročně desítky. V létě zaklepala na dveře kojeneckého ústavu v Krči matka s několikadenním dítětem v náruči, že se o něj starat sice nemůže, ale nenašla odvahu odložit potomka jen tak do schránky, kde chybí lidský dotek. Pět maminek se rovněž nechalo týdny před porodem v ústavu ubytovat, přivedlo tu dítě na svět a rovnou ho svěřilo do péče zdejšímu personálu. Další desítky Pražanek podepsaly souhlas s adopcí po porodu v nemocnici.

Metropolí ale otřásl především případ malého Vendelína Čtvrtka, kterého našel v popelnici na Spořilově bezdomovec. Chlapec už skoro tři týdny žije v nové rodině.