"Věřím, že Česko je právní stát. Snažil jsem se dokázat, že policie koná. Není jediný důvod, abych ji nevěřil," prohlásil předseda sociální demokracie Hamáček v závěru úterní tiskové konference v budově ministerstva vnitra. "Situace je zjitřená, a chtěl bych říct, co ministr vnitra může a nemůže. Rozhodně nemůže nechat někoho zavřít, myslím, že je to dobře. Mým úkolem je zajistit, aby police mohla v klidu pracovat. Dokud budu ministrem, bude mít policie moji podporu, aby mohla vše nezávisle vyšetřit," dodal Hamáček.

Generál Vondrášek, který je po odchodu Tomáše Tuhého nejvýše postaveným mužem české police, pak zopakoval, aby veřejnost rozlišovala, že se jedná o dva případy. Kauza Čapího hnízda, v níž figuruje premiér Babiš i jeho syn jako obviněný, pod dozorem Městského státního zastupitelství. "Jeho šéf Martin Erazím konstatoval, že trestní řízení je vedeno standardním způsobem," řekl Vondrášek.

Policejní prozatimní šéf si nechal vyžádat statistku z mezinárodního oddělení, podle níž už od listopadu 2017 probíhá kontakt policie s zahraničními kolegy. "Netýká se to jen Švýcarska, ale zrovna se švýcarskými kolegy se nám spolupracuje velmi dobře," pochvaloval si Vondrášek, ale další stát neuvedl.

Podle Hamáčka, jenž odkazoval na vyjádření České unie státních zástupců, není možné celou vyšetřit během několik měsíců: "Policie nemůže konat úkony trestního řízení na území cizího státu." Klíčovou věcí podle ministra vnitra bude nezávislý posudek švýcarského odborníka ohledně zdravotnímu stavu Babiše juniora. Do českého vyšetřovacího týmu byl soudní znalec z oboru psychiatrie přizván, avšak bez povolení švýcarských úřadů nemůže posudek vytvořit. "Budu se na to pana premiéra Babiše ptát," slíbil šéf vládní ČSSD. Předseda vlády tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií. Babiš v rozhovoru pro Deník také řekl, že jeho pětatřicetileté dítě má švýcarské občanství přes deset let.

Policie nemůže Babiše juniora nutit

Aktuální policejní vyšetřování se však týká podezření z trestného činu zavlečení, kde je syn předsedy vlády a hnutí ANO oznamovatel. "Pražským ředitelem Janem Ptáčkem jsem byl ujištěn, že na této věci pracuje tým kriminalistů, má mou maximální podporu v ofenzivním prověřování. Byly provedeny úkony včetně výslechu všech osob, které mohou pomoct objasnění případu," řekl za policii Vondrášek. Konkrétní nebyl, jeho nadřízený Hamáček každopádně předpokládá, že podat vysvětlení byli novináři z TV Seznam i sám Babiš.

Ale policejní generál pak dodal, že snaha o kontakt pražských policistů s Babišovým synem zatím zůstala bez odezvy. "Policie Babiše mladšího jakožto oznamovatele nemůže ke spolupráci nutit," upozornil Vondrášek. Postup kriminalistů v lednu 2018 při prvním oznámením o údajném únosu na Ukrajinu posoudí státní zástupce.

Ani Hamáček ani Vondrášek nechtěli před novináři vyjádřit názor, zda se Babišova cesta za synem a první manželkou do Švýcarska místo oslav 17. listopadu dá považovat za ovlivńování svědků. "Návrh na uvalení vazby může soudu navrhnout státní zástupce, policejní orgán může dát podnět. Poslouchal jsem mluvčího Městského státního zastupitelství Aleše Cimbalu, který řekl, že nebyly shledány vazební důvody," vysvětlil Vondrášek a dodal: "Nemám sebemenší důvod nevěřit státním zástupcům. Nedovedu si představit, aby - byť jen jeden policista - při takovém drobnohledu médií nepostupoval správně."