Premiér Babiš na své odpůrce vyzrál. Přišel už v sobotu v noci, aby se nepotkal s demonstranty. Lidé nespokojení s eskalací kauzy Čapí hnízdo a informacemi o údajném únosu Babišova syna na Krym manželem psychiatričky Dity Protopopové se chystali vytvořit živý řetěz, aby se Babiš na Národní třídu vůbec nedostal. Někdo pak věnce vyhodil do koše.

Podle videa zveřejněným hnutím ANO přišel šéf minutu po půlnoci. Doprovázela jej ochranka. Jedním z důvodů, proč si přivstal - nebo nešel spát - je, aby mohl navštívit syna v Ženevě. Předseda vlády tvrdí, že Babiš junior trpí schizofrenií a na Krym a na východ Ukrajiny odjel dobrovolně. Reportáž TV Seznam byla podle Babiše staršího načasovaná právě krátce před 17. listopad a protesty organizované. "Nikdy neodstoupím. Nikdy. Ať si to všichni zapamatují," vzkázal. Babišův syn se podle otce musí se svou matkou schovávat v bytě před novináři.

Na facebookových událostech byli účastníci ranních demonstrací rozhořčeni. "Zloději chodí do akce vetšinou po půlnoci. To je známá věc," napsal jeden z uživatelů. Babišův věnec pak jeden z příchozích vyhodil do nedalekého koše, protože "Babišova vláda je neslučitelná s demokracií." Premiérovi vyčítá, že je produktem komunistického režimu a spolupracovníkem StB.

Policie šetří, prezidentův mluvčí útočí

S demonstranty se nepotkal ani předseda SPD Tomio Okamura. Také jím položené květiny někdo z památníku odstranil. "Dosud neznámí vandalové v průběhu noci narušili pietu zničením květin u památníku na Národní třídě. Celou událost policie prověřuje," uvedl twitterový účet policie. S uniformovanými příslušníky podle informací médií sjednali nápravu přímo na místě také muži v civilu.

Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan pak upřesnil, že jeho kolegové se zabývají celkem pěti událostmi, které se týkají vyhození květin. "Policisté květiny zajistili, budou chtít mluvit s jejich původními majiteli kvůli tomu, zda budou chtít uplatnit škodu," řekl mluvčí Hulan a doplnil, že v této souvilosti policisté žádnou osobu nezadrželi ani neomezili na osobní svobodě.

Po svítání přicházejí do Národní ulice další lidé, kromě tradičního zapalování svíček a kladení růží jsou k vidění i transparenty - "Stop Zemanovi" nebo "Přísahám na duševní zdraví svých dětí" či "Položím život za své děti. Pozor chce být i naším tátou!", které reagují na aktuální politické dění a Babišovu kauzu či podporu prezidenta Miloše Zemana, který se letos oslav nezúčastní.

Také Zemanův zaslaný věnec později skončil mezi odpadky. Na twitteru velmi ostře zareagoval mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Zeman se podle něj aktivně podílel na pádu komunismu a tento incident způsobili opoziční politici. "Důstojná oslava 17. listopadu skončila v odpadkovém koši. Státního svátku se zmocnili extremisté podporovaní mainstreamovými médii," dodal Ovčáček na sociální síti.

Pískot na členy vlády

Agentura ČTK kolem osmé hodiny informovala, že k památníku dorazil také předseda vládní sociální demokracie a ministr vnitra Jan Hamáček. Lidé na něj hlasitě pískali, skandovali "demisi" a nechtěli pustit. "Samozřejmě vnímám velmi vyhrocenou atmosféru, ale pokládám za svoji povinnost dnes tady uctít památku 17. listopadu," řekl novinářům Hamáček, veřejně pak dodal, že na rozdíl od minulého režimu je policie nezávislá. Podobně dopadl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Americký velvyslanec Stephen King se naopak dočkal potlesku. Z přízně davu se těšil i bývalému předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), který přišel před devátou hodinou. "Jsem rád, že se lidé snaží držet ideály listopadu 1989, ale jsem nešťastný z toho, jak je dnešní společnost rozdělená," řekl Štěch, někdejší člen normalizační KSČ. Lidé na Národní třídě tleskali rovněž předsedovi ODS Petru Fialovi. "17. listopadu si musíme připomínat, jak jsou svoboda a demokracie důležité," řekl novinářům.

Po obědě už se situace uklidnila. Politiky vystřídali účastníci pátého ročníku pouliční slavnosti s názvem Korzo Národní. Na programu jsou desítky koncertů, divadelní představení, autorská čtení, vzdělávací výstavy, nechybí ani program pro děti. Na tramvajovém pásu vznikla jakási improvizovaná venkovní restaurace. Večer pak lidé vytvořili živý a světelný řetěz až k památníků obětí komunismu pod Petřínem.

V sobotu se konalo v hlavním městě několik demonstrací včetně pohodu z Hradčanského náměstí přes Národní třídu na Staroměstské náměstí. Češi si 17. listopadu připomínají události z let 1939 a 1989. V prvním případě byl postřelen při protinacistické demonstraci student Jan Opletal, následná reakce gestapa po jeho pohřbu vyústila v zavření vysokých škol. Před 29 lety zase brutální potlačení klidné manifestace mladých lidí proti komunistickému režimu zahájilo sametovou revoluci.