"Já budu bojovat za moje práva, protože já mám právo vlastnit, jako každý český občan, mám právo podnikat a podílet se na věcech veřejných. A tady tradiční politické strany mi to zakazují. Samozřejmě budu bojovat za svá práva v České republice a jedna z firem Agrofertu příští týden podá stížnost Evropské komisi na podezření na porušení práva Evropské unie ze strany členského státu," řekl Babiš. Zároveň ale uvedl, že nebude požadovat od Česka odškodnění.

Místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) vnímá chystanou stížnost k Evropské komisi jako taktický krok, který má zlepšit Babišovu pozici pro situaci, kdy se bude zákonem zabývat Ústavní soud. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce také uvedl, že si podle něj Babiš udrží vliv na Agrofert, i když se holdingu zbaví.

Čtěte také: Místopředseda ČSSD Zaorálek: Sobotka se voleb nebojí

Poslanec TOP 09 Martin Plíšek odmítl Babišovo tvrzení, že zákon mu zakazuje vlastnit majetek. "Vy se nemusíte zbavit Agrofertu, vám to nikdo nenařizuje. Jenom pokud vy chcete, aby Agrofert vysával veřejné peníze, dostával veřejné peníze, dotace," řekl Plíšek Babišovi. "Vy to neděláte protože vám nějaký zákon nařizuje, abyste se zbavil Agrofertu. Vy tady jenom řešíte veřejné peníze pro svou firmu," dodal.

Podle zákona, jehož účinnost začíná 9. února, nebudou mít přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám společnosti, v nichž členové kabinetu drží nejméně čtvrtinový podíl. Babiš nyní vlastní skupinu Agrofert stoprocentně.

Dnes Babiš potvrdil, že před zahájením účinnosti zákona převede Agrofert do svěřenského fondu. Správci fondu podle něj nebudou členové jeho rodiny, ti však patrně budou na činnost fondu dohlížet. Babiš také uvedl, že na fungování fondu sám vliv mít nebude.

Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a médiích. Koncern zaměstnává více než 34.000 lidí. Nekonsolidované tržby holdingu loni činily 214 miliard Kč, meziročně se snížily o 11 procent zejména kvůli poklesu prodeje hnojiv.

Součástí zákona je i ustanovení, které zakazuje členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Tato část zákona se však bude vztahovat až na kabinet, který vznikne po podzimních volbách do Sněmovny. Pod Agrofert spadá mediální dům Mafra, vicepremiér vlastní i rozhlasovou stanici Impuls a hudební televizi Óčko.

Prezident Miloš Zeman už oznámil, že se kvůli zákonů obrátí na Ústavní soud. Stejný krok zvažují i poslanci hnutí ANO.

Přečtěte si: Místopředseda hnutí ANO Faltýnek odešel z vedení Agrofertu. Kvůli Babišovi