Ministerstvo financí už v tendru vybralo vítěze této zakázky. Je jím AVIA 21, které tvoří společnosti AVE CZ, Gemtech a Ekomonitor. Smlouva, která upravuje pravidla sanace, vstoupila v platnost v červenci a hned vzápětí započala příprava projektu. Sanační práce by mohly začít příští rok.

„Stát v Letňanech investuje přes miliardu korun do revitalizace velkého brownfieldu. Plníme tak rozhodnutí uložené Českou inspekcí životního prostředí i smluvní závazek vůči majiteli pozemku. Revitalizace přinese Letňanům opětovné zpřístupnění a smysluplný rozvoj nyní uzavřeného a chátrajícího území,“ řekl náměstek ministra financí Roman Binder.

Na území revitalizovaných pozemků po dřívější automobilové a letecké výrobě v budoucnu vznikne plnohodnotná městská čtvrť. Vlastníkem areálu je společnost Odien Real Estate. „Máme připravený projekt AVIA CITY. Jde o plochu srovnatelnou s polovinou Malé Strany, což si zaslouží mimořádný přístup. Do revitalizace areálu a vybudování potřebné nové infrastruktury chceme investovat přibližně 6 miliard korun,“ uvedl zakladatel a generální ředitel skupiny Odien Michael Saran.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Areál továrny vznikal za 1. republiky, firma Avia se do něj přestěhovala definitivně v roce 1931, kdy už byla součástí koncernu Škoda. Mnoho let vyráběla továrna jak letouny a letecké motory, tak automobily. Po odchodu indických majitelů a následně českého nástupce slouží část lokality jako sklady a kanceláře a zbytek chátrá.

Děkujeme za snímky areálu projektu Místa mého města.