Setkání přátel, rodiny, veřejnosti se zástupci dejvické radnice se konalo ještě na bezejmenném náměstíčku, kde sídlí Církev československá husitská. Od neděle už se však nemusí používat zmíněné lidové označení - oficiální název zní Šabachův park i proto, že v případě náměstí by se muselo změnit číslování a lidé by kvůli tomu šli na úřad měnit údaje v občanském průkazu.

Právě Občanský průkaz je posledním z mnoha Šabachových děl, které byly zfilmovány. V roce 2010 se této humorné předlohy chopil Ondřej Trojan. Podle scénáře Petra Jarchovského natočil režisér Jan Hřebejk ještě dřív několik snímků včetně legendárních Pelíšků (1999). Jarchovský se nedělní akce zúčastnil, o hudební doprovod se postaral kytarista Norbi Kovács a zazpíval Jan Kalousek. Podle oficiálního webu městské části se přišlo na představení Šabachova parku podívat i starosta Ondřej Kolář (TOP 09). Mluvčí radnice Ondřej Šrámek uvedl, že uctít památku a vzdát hold spisovateli přišly desítky lidí.

Zpěvák a bývalý pražský zastupitel za ODS Kalousek je rovněž spjatý s Prahou 6, kde chodil do školy. Po návratu z emigrace v Kanadě se proslavil spolu s Ivanem Hlasem hudbou k Hřebejkově filmu Šakalí léta, muzikálová komedie z roku 1993 vychází z knihy Jak potopit Austrálii, kterou Šabach vydal už tři roky před pádem komunistického režimu.

Šabacháč, Šabachák nebo Šabašák?

Autor děl Hovno hoří, Babičky, Opilé banány nebo Putování mořského koně pochází z vojenské rodiny a psaní se věnoval už v 70. letech. Šabach celý život strávil právě ve Wuchterlově ulici a děj jeho knih se odehrává hlavně v Praze 6. Také proto jeho kamarád Hřebejk loni při smuteční řeči navrhl, aby byl klidný prostor se sochami koňů pojmenován po slavném spisovateli, jenž zemřel v 66 letech po vážné nemoci na infarkt.

Až po roce se však povedlo dejvické radnici a magistrátu režisérův nápad realizovat, v minulosti se přitom uvažovalo i o pojmenování po zachránci židovských dětí během druhé světové války Nicholasi Wintonovi „Na tuto slunečnou zářijovou neděli budu moc rád vzpomínat. Jméno Petra Šabacha bude parku velmi slušet. Jsem zvědavý, jestli se zavede Šabacháč, Šabachák nebo Šabašák, lidé v Dejvicích jsou v tomhle ohledu velmi nápadití,“ citoval Jana Lacinu (STAN), místostarostu pro kulturu a vzdělávání, server Pražský patriot.

Šabach před čtyřmi lety rozjel politickou kariéru, když se jako kandidát hnutí STAN (Starostové a nezávislí) dostal do zastupitelstva Prahy 6. Hřebejk si vybral pro letošní komunální volby stejnou stranu, ale „přesídlil“ na Prahu 5, kde dlouhodobě žije a ve filmových ateliérech na Barrandově často pracoval.