Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Autor bytových domů na Zelené lišce byl i vášnivým automobilistou

Praha - Většina z velkých prvorepublikových architektů své povolání brala téměř jako poslání a rozhodnutí vydat se touto cestou učinili obvykle již v raném věku. U architekta Františka Alberta Libry to ale bylo trochu jinak.

20.7.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Vily na Vinohradech v ulicích Hradešínská a Na Šafránce.Foto: Archiv VLP / Šťastný Vladimír

Kromě architektury byla velkou vášní F. A. Libry i hudba. Od útlého mládí hrál na violoncello a hudební prostředí mu bylo velice blízké. Když se pak na prahu dospělosti rozhodoval, kam povedou jeho další profesní kroky, byl na vážkách, zda se nemá stát profesionálním muzikantem. Nakonec vyhrála architektura. Libra byl totiž architektem přímo bytostným.

Pevná důstojnost a řád

Již jeho rané stavby vyzařují pevnou důstojnost a řád, které byly jeho projevu vlastní. Každý jeho jednotlivý projekt byl vždy vypracován do posledního detailu. Jak se o něm vyjádřil architekt Oldřich Starý, hlavním cílem jeho životního úsilí bylo architektonické dílo.

Librova studia stavitelství přerušila první světová válka. Na frontě navrhoval nejrůznější technické a vojenské stavby pro armádu. Pro vojenskou správu navrhl několik budov i po válce, pak ale přišla jeho první velká zakázka stavba kolonie Svoboda na Královských Vinohradech.

Po měsících léčení se opět vrátil k navrhování staveb 

Velmi rychle se z něho stal známý a vážený projektant, který neměl nouzi o klienty. Smutné období ale přichází v polovině dvacátých let, kdy Libra onemocněl tuberkulózou a musel se několik let léčit v plicních sanatoriích v zahraničí. Naštěstí jeho manželka byla podnikavá dáma a vedla svůj vlastní kosmetický salon v centru Prahy, takže rodina byla i v době jeho nemoci finančně zaopatřena.

Když se F. A. Libra po dlouhých měsících léčení konečně cítil lépe, mohl se opět vrátit k navrhování staveb. Díky jeho vynikající pověsti ani delší pracovní odmlka nezpůsobila výraznější odliv stavebníků. Mimo to se F. A. Libra pravidelně účastnil mnoha veřejných soutěží, vypisovaných soukromými staviteli či hlavním městem Prahou.

Byl vášnivým automobilistou

Po skončení druhé světové války, kdy bylo nových zakázek minimálně, nastupuje Libra jako hlavní inženýr do Energoprojektu. V roce 1953 je podle jeho návrhu postaveno nové sídlo firmy v Gorazdově ulici, které již nese rysy nastupující socialistické architektury. Navrhuje ještě několik dalších, především technických staveb, než je jeho práce přerušena nemocí. V roce 1958 architekt F. A. Libra umírá ve věku šedesáti sedmi let.

Zanechal po sobě úctyhodný soubor staveb vysoké kvality. Kromě toho, že byl skvělým architektem a nadaným muzikantem, byl také již za první republiky vášnivým automobilistou. Obzvlášť rád jezdíval obhlížet rozestavěné projekty vlastním vozem. Používal jej i na delší pracovní cesty. Dokonce v roce 1936 navrhl znak Autoklubu Republiky československé, na nějž byl obzvláště hrdý.

Vilová kolonie Svoboda na Vinohradech
Jeden z největších projektů Libra postavil již na počátku dvacátých let. Pro vršovické družstvo Svoboda navrhl na katastru sousedních Královských Vinohrad kolonii dvaapadesáti rodinných domků. Zvolil jednotný rondokubistický styl, který působí velice hravě. Domky mají trojúhelníkový štít a geometrické dekorace na fasádách. Bydlelo v nich vždy více rodin, a i přesto,že architekt navrhl několik typů domků, výrazově i dispozičně si byly velice podobné. Charakterizovala je i zvláštní barevnost. Některé měly na fasádě prvky v modré a červené barvě, odvolávající se k barvám nové státní trikolory. Jednotný vzhled měly i bílé laťkové ploty, které byly uprostřed ozdobeny půlkruhovým rondokubistickém motivem. Většina těchto plotů se v kolonii dochovala dodnes, ale jen malé procento má dnes původní barevnost. V domcích se dodnes bydlí, současní majitelé je ale často opařili novou fasádou, která s původní barevností nemá mnoho společného.

V kolonii bydlel i samotný architekt. Zvolil si nárožní parcelu v křížení ulic Hradešínská a Chorvatská. Vlastní dům si vyprojektoval ve velmi podobném duchu jako zbytek kolonie s rozdílem, že vilu obývali pouze Librovi. V přízemí se nacházel jeho ateliér s pracovnou a kreslírnou, v patře byly obytné pokoje a v podkroví se nalézaly ložnice. Poměrně překvapivě si vybral jeden z nejrušnějších pozemků v celé kolonii. Chtěl totiž, aby jej jeho budoucí klienti snadno nalezli.

Kromě zákazníků se v jeho vile scházela pestrá společnost. Libra byl členem několika architektonických klubů, a tak se zde konaly schůzky, oslavy, či pravidelná přátelská setkání, která někdy trvala až do časných ranních hodin. Nedaleko bydlel hudebník Karel Pravoslav Sádlo, se kterým Libra občas hrával na violoncello. Docházelo sem i spousta jeho architektonických kolegů. Ve třicátých letech tu byl častým hostem i Jiří Kan, se kterým F.A.Libra spolupracoval na několika projektech městských bytových domů.
Vily na Vinohradech v ulicích Hradešínská a Na Šafránce.

Sídlo Energoprojektu

Sídlo se nachází v Gorazdově ulici a bylo postaveno v roce 1953.

K seriálu Slavní pražští architekti: budova energovodu v Gorazdově ulici, Praha 19.7.2017

Rondokubistické domy 

na Vinohradech s trojúhelníkovými štíty a geo-metrickými dekoracemi na fasádách působí hravým dojmem. V jednom z nich, na rohu Chorvatské a Hradešínské ulice, bydlel i samotný architekt.

Vily na Vinohradech v ulicích Hradešínská a Na Šafránce.

Bytové domy na Zelené lišce
Za první republiky Prahu sužoval nedostatek bytů. Město se tuto situaci snažilo řešit, a tak vznikalo velké množství nových obytných kolonií a bytových domů. Palčivým problémem bylo ale ubytování pro nejslabší sociální vrstvy. Praha proto na počátku třicátých let vypisuje několik soutěží na malobytové domy.

Jedna z nich se týkala i území Zelené lišky, oblasti nedaleko Pankráce. Soutěž vyhrává pět architektů, mezi nimi i F. A. Libra a J. Kan, kteří zde navrhují několik bytových domů ve funkcionalistickém stylu. Byty v nich jsou skutečně minimální, ale vzhledem ke své rozloze, funkčně pojednané. Jejich obytná plocha je zpravidla kolem čtyřiceti metrů čtverečních, někdy i o něco méně. 

Obvykle sestávají z jednoho pokoje, který vyúsťuje do výklenku určeného na postel. Doplněny byly o malou koupelnu s tekoucí vodou a toaletou, malinkou spižírnu a vestavěnými kamny. Ústřední topení zde nebylo vybudováno z obavy, že by mnozí obyvatelé neměli na pravidelné měsíční splátky a tak si každá rodina vytápěla byt samostatně. I když byly byty velmi malé, mezi Pražany o ně byl obrovský zájem. Nájemné nebylo na tu dobu vysoké, a navíc pro mnoho obyvatel byla tehdy tekoucí voda a toaleta uvnitř bytu velkým luxusem.

K seriálu Slavní pražští architekti: bytové domy na Zelené lišce v Krčí, Praha 19.7.2017

Edisonova transformační stanice
F. A. Libra se ve své profesní kariéře nevyhýbal ani stavbám technického charakteru. Je autorem několika továren, včetně návrhu továrny AGA ve Vysočanech. Jeden z takových objektů se nachází i v centru Prahy. Jedná se o bývalou transformační stanici nedaleko Jindřišské věže, která zde byla postavena mezi lety 1926-1927. 

Libra ji opět pojednal hlavně účelně, ve strohém funkcionalistickém stylu, přesto stavba nepostrádá eleganci. Ke spolupráci přizval i sochaře Zdeňka Pešánka, který na nároží umístil technicistně vypadající plastiku. Svítící objekt tehdy mezi Pražany vzbudil značný rozruch. Dnes se nachází v Národní galerii ve Veletržním paláci. Transformační stanice byla před několika lety velice kvalitně zrekonstruována architektem Ladislavem Lábusem.

K seriálu Slavní pražští architekti: Edisonova transformační stanice, Praha 19.7.2017

Život Františka Alberta Libry
Narodil se v Českém Herálci v roce 1891. V Praze byl mimo jiné autorem rondokubistické vilové kolonie Svoboda na Královských Vinohradech, bytových domů na Zelené lišce nebo budovy Edisonovy transformační stanice.

Vůbec největším projektem F. A. Libry byla realizace Sanatoria pro nemocné tuberkulózou ve Vyšných Hágách v letech 1933 až 1938, při kterém měl šanci zúročit zkušenosti z podobných ústavů, kde přebýval jako pacient. Snad i proto toto sanatorium tolik vyhovovalo nejen lékařům, ale hlavně pacientům. Navíc bylo umístěno do krásné klidné krajiny, která měla nemocným napomoci v co nejrychlejšímu uzdravení.

(Petr Ryska, Kateřina Racková)

Autor: Redakce

20.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Finančník Petr Kellner.
25

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení