Vroce 2006 bylo na území metropole 7550 herních automatů ve 1479 provozovnách. Rada hodlá počet automatů neustále snižovat.

„Vyhláška se bude dvakrát do roka novelizovat a snovelizacemi bude ubývat počet heren a automatů,“ vysvětlil Blažek představu, jak pravidelně snižovat přístrojů.

Herní místa začnou zmetropole mizet teprve od července následujícího roku. Podle Blažka nelze místa rušit už od ledna proto, že by se provozovatelé heren nemohli na likvidaci objektů připravit. „Není asi vhodné jim říct, že za tři týdny musejí skončit,“ domnívá se Blažek.

První novelu, která by obsahovala počet heren, jež čeká likvidace, chystá první primátorův náměstek na březen. „Herny a herní automaty by pak zanikly včervenci. Zdá se mi korektní, aby provozovatelé těchto zařízení měli čtyři až pět měsíců na to, aby se na likvidaci podniku připravili,“ sdělil náměstek.

Vmetropoli podle Blažka skončí stovky heren a herních automatů. „Záleží to na požadavcích jednotlivých městských část, které vytipují, kde herny a automaty nechtějí,“ dodal Blažek.

Vůbec žádné herny na svém území nechce první městská část. „Rada řekla jednoznačně ne. Automaty v Praze 1 nechceme žádné,“ sdělil dříve mluvčí Prahy 1 Alexandr Koráb. Podle starosty Petra Hejmy (ODS) jsou vážným sociálním problémem a lehce na nich vznikne závislost.

Redukci by si přála i Praha 2. Ze současné stovky heren by chtěla zrušit 40 procent. Provozovny, které by měly zmizet, zblízkosti a památkové zóny. „U škol jsme nevymezili konkrétní vzdálenost, ale soustředili jsme se na provozovny, kolem kterých budou děti procházet. Zaměřili jsme se i na památkovou zónu. Naše čtyři významná náměstí si určitě nezaslouží, aby na jejich každém rohu zářily neony s nápisem herna,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).Návrh vyhlášky budou příští týden schvalovat zastupitelé na pravidelném zasedání. Vyhláška se nebude týkat kasin. Povoluje je ministerstvo financí a nemá to změnit ani nový herní zákon. „Město se obává, že zatímco počet heren bude klesat, počet kasin poroste,“ postěžoval si náměstek. Kasin je v Praze čím dál víc, nyní je evidováno 46 podniků.

Které městské části chtějí likvidovat herní místa?

Praha 1 – nechce žádné herny a hrací automaty

Praha 2 – chce zlikvidovat 40 herních míst

Praha 9 – chce vypustit 3 místa

Praha 10 – hodlá se zbavit 1 místa

Praha 11 – chce zrušit 2 místa

Praha 12 – chce zrušit 2 místa

Praha 14 – zruší 1 místo

Praha 18 – chce zrušit 1 místo