Až dosud tuto možnost části neměly. Pokud provozovatel automatů splnil podmínku pro vydání licenční známky, jíž je opatřen každý výherní automat, musela mu ji městská část vydat. To by ale do budoucna mohlo být minulostí. Praha totiž slibuje od ledna 2008 novou městskou vyhlášku, která má nejen zmrazit počet výherních automatů vmetropoli, ale má také svými půlročními novelizacemi umožnit tento počet snížit. Městské části navíc budou moci provozovatelům diktovat provozní dobu takových zařízení.

VPraze 1 chtějí jít na nulu

Vsoučasné době Praha dokončuje zpracovávání požadavků na počet heren od všech 57 městských částí. Nejradikálněji chce situaci řešit Praha 1, která žádá, aby herny zcentra města zmizely úplně. Praha 2 zase chce snížit jejich počet o 40 procent. Nejvíce výherních automatů má Praha 8. Ta ale o výrazném snižování neuvažuje.

Vsoučasné době je vhlavním městě celkem 7500 výherních automatů, které jsou vhernách, restauracích a hospodách. Přitom vroce 1990 jich metropole měla jen 722. Od té doby, až na výjimky, rok od roku automatů přibývá. „Tento trend není možné akceptovat. Nebudeme dál čekat, až vláda a parlament konečně schválí novelu zákona o loteriích,“ uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek, který bude vyhlášku předkládat zastupitelům. Praha také chce, aby její požadavky byly zaneseny do novely zákona o loteriích a ten vbudoucnu umožňoval regulovat městům také provoz kasin jak je tomu například vBelgii, Norsku, Rakousku nebo i Slovensku.

Hospitalizovali 45 závislých

Na provozu heren loni pražském části vydělaly přes 400 milionů korun. O ně by vpřípadě fungování vyhlášky zčásti přišly. Podle magistrátu i městských částí je to ale snesitelná daň za pokles kriminality a závislých na hracích automatech. „Zisk je velmi relativní, protože mnohdy jej vyvažuje ztráta ztoho, co obnáší závislost na hracích automatech,“ řekl Bořivoj Prokeš, který jako lékař pracuje s gamblery vPsychiatrické léčebně vBohnicích. Podle něj se první závislí hráči začali objevovat před 15 lety. Tehdy to byli jednotlivci. To již dnes ale neplatí. „Jenom za druhou polovinu letošního roku jsem museli hospitalizovat kvůli patologickému hráčství 45 mužů,“ dodal Prokeš. Další desítky závislých zcelé České republiky dochází na ambulantní léčbu.