Závody nebudou

Starosta Prahy 14 Miroslav Froněk se ale brání, že se o žádný závodní okruh jednat nemá. „Měla by tam být jen vyasfaltovaná plocha pro výuku školy smyku pro běžné osobní automobily. Podle územního plánu by se tam klidně mohly postavit velkosklady a kamiony by tam mohly jezdit každé tři minuty, což by bylo mnohem horší,“ řekl starosta.

Radnice odmítá, že záměr koliduje s územním plánem, který zahrnuje z poloviny zeleň a z poloviny plochu pro nerušící výrobu. „Naší podmínkou je zachování územního plánu a chceme, aby se stavělo jen na výrobním území. Zároveň požadujeme vysázení vzrostlé zeleně v druhé části plochy. Pokud nám společnost Autodrom Most předloží návrh, který by byl v rozporu s našimi podmínkami, my s ním souhlasit nebudeme,“ slíbil Miroslav Froněk.

Opozice nesouhlasí

S námitkami opozice a občanských sdružení nesouhlasí ani firma Autodrom Most. „Záměr nebude mít v žádném případě negativní dopady na okolí. Nejedná se o areál, který by měl sloužit pro závodní činnost. Denně tam bude maximálně několik desítek vozů, které se budou pohybovat nízkými rychlostmi po zpevněných plochách,“ uvedl ředitel společnosti Pavel Hanka. Podle něj hřbitov od areálu oddělí vzrostlá zeleň.

Výsadba stromů je podle zastupitele a člena občanského sdružení Kyjský občanský klub Jiřího Feřteka problematická. „Na místě je omezení kvůli inženýrským sítím. Kvůli vedení vysokého napětí tam stromy být nemohou, musely by se za několik let pokácet.“

Podle něj není škola smyku právě klidná aktivita. „Auta se rozjedou na rychlost kolem padesáti kilometrů v hodině, prudce zabrzdí, znovu se rozjedou. To navíc znamená zvýšené exhalace.“

Nesouhlasí ani další opoziční zastupitelé. „Doprava v okolí Průmyslové je už teď na hranici únosnosti a stále přibývají další auta,“ řekl předseda Strany zelených na Praze 14 Vratislav Štěpař.

 

Kritika projektu zaznívá ze všech stran

Místní, opozici i některá občanská sdružení doslova zvedlo ze židle rozhodnutí rady, která odsouhalsila pronájem pozemků firmě Autodrom Most 13. listopadu. Definitivně o projektu rozhodne zastupitelstvo.

Záměru se obyvatelé brání. „Běžný občan vidí nějaké postranní zájmy. Jak jinak si vysvětlit, že si radní Prahy 14 myslí, že místním prospěje výstavba autodromu naproti klidné obytné čtvrti rodinných domků vedle hřbitova,“ komentovala pocity místních občanů Radka Šindlerová z Kyjí.

Postoj občanů radnici nezajímá

Kritika zaznívá i na webu Prahy 14. „Nikdo z vedení radnice se zatím nenamáhal zjistit postoj občanů žijících v okolí, ani se vyjádřit na diskusním fóru,“ píše uživatel Karel „Radnice vyslovila souhlas, ačkoliv zřízení motoristického areálu není v souladu s územním plánem a bude zasahovat do ochranných a bezpečnostních pásem infrastruktury. Při jeho provozování dojde ke zvýšení hluku a imisních limitů, které již v letošním roce byly překročeny. Hrozí i znečištění spodních vod ropnými látkami,“ uvedl zastupitel Prahy 14 a člen Kyjského občanského klubu Jiří Feřtek (bez politické příslušnosti).