Nové vedení podniku kvůli nejasnostem minulý týden prověrky pozastavilo. Dozorčí rada ale dnes uvedla, že by měly co nejrychleji pokračovat. „Rada se shodla na tom, aby tyto audity byly dokončeny v co nejkratší době, a výsledky byly poté předány policii," řekl Nouza.

Čtěte také: Z DPP znovu odtékají peníze! Musíme to zastavit, říká primátor

Zároveň dozorčí rada uložila představenstvu DPP, aby posoudilo náročnost auditu všech zakázek od 1. ledna 2007. „Jeho zajištění bylo představenstvu uloženo na jednání dozorčí rady 15. srpna," doplnil Nouza. Představenstvo podniku má dát dohromady informace o předpokládaném množství smluv, kterých by se taková prověrka týkala, kolik by audit stál a jak dlouho by mohl trvat. Na základě těchto údajů se pak rada rozhodne o provedení celkového auditu. Zároveň rada upozornila představenstvo na hrozící nebezpečí promlčení vzniklých škod.

Podle analýzy advokáta Lásky fungovala v pražském dopravním podniku právě od roku 2007 organizovaná zločinecká struktura, která připravovala pro podnik nevýhodné smlouvy.

Podnik nechal letos prověřit asi desítku velkých zakázek z minulosti. Prověrka podle Lásky ukázala na jejich extrémní nevýhodnost, podniku prý byla způsobována škoda v řádech stamilionů. Kvůli tomu podnik ve středu podal trestní oznámení na několik lidí, kteří smlouvy podepsali. Oznámení inicioval ředitel Vladimír Lich, který kritizoval například kontrakt na SMS jízdenky nebo na obrazovky v metru. Lich byl ovšem minulý týden ze své funkce odvolán kvůli údajným manažerským pochybením.

Vedení DPP chce nyní vypsat výběrové řízení na nového ředitele. I o tom dnes jednala dozorčí rada. Řediteli úseku lidských zdrojů DPP uložila, aby do 12:00 v pondělí 27. srpna zpracoval informace o nejlepším možném způsobu výběru ředitele, především s ohledem na průhlednost výběru.