Sociální centrum může v budově být jen do doby, než bude převedena na nového majitele. Loni na podzim squatteři dům, kde přebývali bezdomovci a narkomani, nelegálně obsadili a uklidili.

Centrum začalo na několik dní provizorně fungovat, než aktivisty vyvedla policie. Na podporu Kliniky jich poté demonstrovaly stovky. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který budovu spravuje, ji po intervenci ministra financí Andreje Babiše nabídl aktivistům k bezplatné výpůjčce, která má trvat nejdéle rok.

„Výpůjčka je jen dočasné řešení. Chceme vyvolat diskusi nad dlouhodobým využitím objektu," řekl ve středu novinářům Arnošt Novák z iniciativy Klinika. Podle něj by bylo pro stát levnější, kdyby pro GIBS postavil úplně novou budovu, než aby investoval do nákladné opravy bývalé polikliniky v Jeseniově ulici.

Ministři aktivistům nevěnovali pozornost

Autonomní centrum žádné státní peníze nepožaduje, funguje na prinicipu darů a dobrovolnické práce. GIBS chce do budovy na Žižkově přestěhovat ze Strahova své hlavní sídlo a uvolnit další prostory jinde v Praze, které si pronajímá.

Ministři, kteří přijížděli na večerní jednání kabinetu, aktivistům pozornost nevěnovali. Poté, co jedna z vládních limuzín nemohla davem demostrantů projet, vjížděla další auta zadním vchodem.

Autonomní sociální centrum Klinika může podle projektu začít plně pracovat přibližně na začátku května. Zatím funguje v omezeném režimu, na budově se pracuje a konají se tu například pravidelná sousedská setkání. Po zahájení plného provozu se podle projektu počítá s kavárnou, jídelnou, cyklodílnou, kinem, komunitní zahradou i sociální a právní poradnou.

Čtěte také: Vláda bude jednat o osudu centra Klinika, které budují squatteři