"Den válečných veteránů je připomínkou, že naše vlast vždy měla a má své hrdiny, odvážné muže a ženy, kteří jsou ochotni opustit své bezpečí, blízké a domov, abychom my ostatní nemuseli… Vzdejme společně čest našim hrdinům!" uvedla na svém facebookovém profilu poslankyně a starostka druhé městské části Jana Černochová. Právě z jejího popudu se akce na náměstí Míru uskutečnila poprvé a od té doby si získala značný ohlas a popularitu.

Praha 2 umístila již minulý čtvrtek ve vestibulu radnice pamětní knihu. "Očekáváme, že lidé budou do této pamětní knihy psát vzkazy našim vojákům na zahraničních misích, které jim pak budou předány," uvedla řekla starostka. Lidé se do ní mohli podepsat i v pátek na náměstí.

Den válečných veteránů se tradičně slaví 11. listopadu, tedy v den, kdy v roce 1918 bylo podepsáno příměří na západní frontě. Postupem času se oslavy konce konfliktu, který si vyžádal miliony obětí a mnoho dalších doživotně poznamenal, přeměnily v připomínku válečných veteránů. Jejich symbolem se stal květ vlčího máku, kteří si lidé připevňují na oblečení. V České republice se připomíná od roku 2001.

Vyvrcholením oslav bude slavnostní nástup na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově, který se bude konat v neděli od 11 hodin. Zúčastní se ho ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), náčelník generálního štábu Aleš Opata a další významní politici a představitelé veřejného života. U památníku budou položeny věnce a ministr následně udělí vyznamenání válečným veteránům, současným vojákům nebo civilistům.