"Bedlivě sledujeme počasí a každý rok se snažíme naše služby pro lidi bez domova připravovat dlouho dopředu, aby kdokoliv, kdo z ulice přijde požádat o pomoc, získal v našich zařízeních prostor přečkat mrazivé dny i noci," uvedl Krupa. Minulou zimu zaznamenala Armáda spásy 20 tisíc návštěv.

Zájemci mohou pořídit za stokorunu také nocleženku, díky níž mohou lidé bez přístřeší přečkat chladnou noc v teple. V minulé zimní sezoně dárci zakoupili 30 tisíc těchto poukázek, v předminulé sezoně zhruba 6500. Kupon se dá zaplatit na internetu.

Když si noc v noclehárně lidé bez přístřeší hradí sami, stojí je to obvykle mezi 30 až 45 korunami. Podle pracovníků zařízení je poplatek motivační, náklady ale nepokryje. V ceně nocleženky je přespání, čaj, teplá polévka s pečivem i sprcha. V případě potřeby lidé mohou zdarma dostat také čisté oblečení a obuv.

Složité financování

Darovaná nocleženka se v noclehárně vytiskne a dostane ji sociální pracovník, který ji předá člověku v nouzi. Každá poukázka má své číslo. Dárce se tak může dozvědět, že za jeho poukaz někdo potřebný přespal v zařízení Armády spásy v Praze, Brně, Karlových Varech, Ostravě, Krnově, Opavě, Jirkově, Šumperku či Havířově. Organizace má v hlavním městě také svůj "noční mobilní program". Každou noc terénní pracovníci budou zajíždět do míst, kde se lidé bez přístřeší zdržují. Vyzvou je, aby se přesunuli do nocleháren.

Služby Armády spásy se financují hlavně z dotací od státu, krajů a měst. Podle Krupy změna rozdělování peněz, o nichž nerozhoduje už ministerstvo práce, ale kraje, zkomplikovala situaci organizacím s celostátní působností. O peníze musejí žádat v každém regionu. "Decentralizace sociálních služeb je pro nás velká překážka. Dřív se dělala jedna dotační politika napříč republikou, nyní vzniklo v podstatě 14 malých republik s vlastními podmínkami," uvedl Krupa.

Dotace podle vedení Armády spásy nejsou dostatečné a náklady nepokryjí, proto si organizace vypomáhá nocleženkami. Pokud za zimu potřební nestihnou všechny kupony využít, vybraná suma putuje do zvláštního fondu. Z něj se poskytuje pomoc lidem v tísni. "Jednomu člověku jsme tak zaplatili hospic. Poslední týden života mohl strávit v důstojném prostředí a nemusel umřít na ulici," dodal Krupa.

Armáda spásy se snaží svá zařízení pravidelně obnovovat. Nyní je po rekonstrukci část centra v pražských Holešovicích. Novou noclehárnu a denní centrum za 40 milionů korun buduje organizace v Ostravě. Valnou část sumy poskytne Evropská unie.