O modernizovaný vrtulník Mi-171Š armáda přišla loni ve Španělsku při účasti na cvičení Severoatlantické aliance. Nehoda se stala 5. listopadu asi 15 kilometrů od Zaragozy. Speciální jednotka se snažila na cvičení obsadit určité místo. Vrtulník se zhruba v deseti metrech propadl a spadl na zem. Na jeho palubě bylo pět členů posádky a 11 vojáků skupiny speciálních sil. Pět lidí bylo přepraveno do místní nemocnice. Stroj, který se po dopadu převrátil na bok, byl vážně poškozen a nebylo možné ho opravit.

Zakázku získá státní podnik LOM Praha

Armáda má k dispozici 16 vrtulníků řady Mi-171. Transportní vrtulník byl součástí jednotky SOATU, která je určena na podporu speciálních armádních sil. Patří do nich sedm strojů, které byly upraveny díky finanční pomoci USA. Kvůli nehodě o jeden armáda přišla.

„Předmětem zakázky je modernizace dvou vrtulníků Mi-171Š Armády České republiky. Dojde tak ke sjednocení úrovně modernizace těchto vrtulníků a k náhradě kompletně modernizovaného stroje, který havaroval na cvičení ve Španělsku," uvedl Medek.

Zakázku získá státní podnik LOM Praha, který už v minulosti zabezpečoval modernizace vrtulníků Mi-171Š pro českou armádu. Kdyby byla podle ministerstva obrany vybrána jiná společnost, nebyla by zaručena kompatibilita všech strojů. Ministerstvo obrany již nedávno předložilo vládě zakázku na nákup speciálního zařízení pro tuto modernizaci.

Vrtulníky by měly být zmodernizovány do konce listopadu 2019.

Čtěte také: Počet vojáků na generálním štábu příští rok vzroste