Praha/ Hřmot těžkých tanků, ve vzduchu moderní stíhačky a ostrý pochod vojenské elity naší země. I tak budou vypadat letošní jubilejní devadesáté oslavy vzniku samostatného Československa 28. října 1918, které letos připadají na úterý.

Velkolepá přehlídka se stane vůbec první akcí svého druhu od vzniku samostatné České republiky a naváže na tradici prvorepublikových vojenských přehlídek.

Začátek je naplánovaný na 13 hodin v Evropské ulici v Praze 6 poblíž Vítězného náměstí.

Nejprve vojáci a pak těžká technika

Při slavnostním pochodu se představí na 1500 vojáků a další dvě stovky členů policie, hasičů a městské policie. Nebudou chybět jezdci na koních, ale i například 4. brigáda rychlého nasazení. Délka pochodového útvaru bude 850 metrů. Poté přijde na řadu technika Armády České republiky, Policie ČR a dalších složek integrovaného záchranného systému. Ve vzduchu se objeví vrtulníky, na zemi pak tanky, obrněná vozidla, raketomety či houfnice. Průjezd pozemní techniky bude čítat 190 kusů strojů.

Z Evropské třídy, kde je začátek přehlídky, se všichni účastníci přesunou k tribuně u hotelu Diplomat. Zde se vyčká na příjezd prezidenta republiky Václava Klause.

Doprovodný program Prahy 6

„Jelikož se cítíme jako hostitelé celé slavnosti, bude na přehlídku navazovat zábavný projekt Prahy 6 v Dejvické ulici. Jeho cílem je oslavit státní svátek, a to sice důstojnou, ovšem méně formální podobou. Zároveň chceme umožnit občanům setkat se osobně s hlavou státu,“ přiblížil program oslav starosta šesté městské části Tomáš Chalupa.

Oslavy nabídnou mimo jiné koncert hudebních kapel, v Dejvické ulici budou pro návštěvníky připraveny tematické stany, například stan Českého rozhlasu, filmový stan či stan diskusní, který nabídne témata vztahující se k jednotlivým „osmičkovým výročím“ od roku 1918 do roku 1988. close zoom_in

Hvězdicová jízda historických vozidel

Kromě Prahy 6 proběhnou oslavy i v dalších částech hlavního města. V Opletalově ulici nedaleko hlavního nádraží odstartuje hvězdicová jízda automobilových veteránů. „Přihlášeno je asi 200 posádek a 90 vozidel, ta budou k vidění až do 16 hodin,“ sdělil jeden z organizátorů Jiří Berg. Samotná spanilá jízda začíná v 10 hodin, dojezd je naplánován na 12 hodin.

Fronta na banány pro pamětníky

Na Příkopech, v dolní části Václavského a na Jungmannově náměstí i v ulici 28. října mají oslavy pokračovat zábavou, která návštěvníky přenese do minulosti prvorepulibkové i komunistické. Program zde bude sestaven ze šesti jednotlivých expozic, které připomenou konkrétní zajímavá období dějin státu. „Lidé se dozvědí takové zajímavosti, jako kdy se vyrobil první jogurt anebo jak vypadaly nejstarší televizory a rádia,“ řekl jeden z hlavních organizátorů Jiří Kunc.

Zájemci si mohou prohlédnout na osm stovek exponátů, obleků policie i četnictva a hasičů. Představí se například vozidlo vyrobené kdysi na zakázku pro Františka I., Praga Grand, kterým jezdil Jan Masaryk, či auto Gustáva Husáka – obrněný ZIL. Expozice si lze prohlédnout od 9 do 18 hodin.

„Také máme vytištěné repliky papírové pětikoruny z roku 1963, které dostanou návštěvníci, kteří si stoupnou do fronty a dostanou banány, a ještě máme papírové koruny, za něž dostanou jedno pivo v restauraci v prvorepublikové nebo takzvaně čtyřkové,“ doplnil Jiří Kunc.

Staroměstské bude plné hudby

Na Staroměstském náměstí bude při úterních oslavách výročí samostatného státu od 13 do 18 hodin velká hudební scéna i s tanečním parketem. Zahrají a zazpívají Sestry Havelkovy s orchestrem, Brouci alias Beatles revival, Mefisto, Petr Spálený a další.

Oslavy 90. narozenin samostatné republiky budou završeny ve 20 hodin udílením cen prezidentem republiky významným osobnostem ve Vladislavském sálu Pražského hradu a slavnostním společenským večerem v paláci Žofín.

LUKÁŠ MAREK, FILIP NACHTMANN