Letos poprvé se tohoto festivalu účastnila Vojenská hudba Olomouc s exhibiční jednotkou Čestné stráže AČR se společným showprogramem. Kapitán Richard Czuczor, zástupce velitele olomoucké hudby, společně s velitelem exhibice praporčíkem Otakarem Málkem, dostali začátkem roku mimořádný úkol: připravit sestavu exhibiční jednotky za doprovodu živé hudby, kterou zahraje právě olomoucká hudba. Museli vymyslet takzvaný showprogram, kde se propojí bouchání čestňáckých pušek s tóny hudby, a to vše za pohybu obou celků.

Letiště Praha.
Pražským letištěm denně projde 45 tisíc lidí. Pořád méně než před covidem

„Ještě nikdy jsme společně s živou hudbou nevystupovali. Vždycky jen samostatně, pouze jako exhibiční jednotka a na reprodukovanou hudbu. Nicméně pokaždé, když tvořím nové vystoupení jednotky, je to pro mě výzva. Musí být reprezentativní a strhující. S živou hudbou má exhibice úplně jiný rozměr,“ řekl velitel exhibiční jednotky praporčík Málek.

Od začátku roku se uskutečnilo několik schůzek, kde vojáci ladili nejen písně, ale také délku vystoupení a kroky. V polovině dubna vznikl hrubý návrh celého programu pro obě jednotky. Kapitán Czuczor k tomu řekl: „Sladit s exhibicí téměř padesát hudebníků nebylo jednoduché. Exhibiční jednotka musí projevit svou ráznost, aby bylo slyšet bouchání pušek a vystoupení bylo více akční. Hudebníci se svými nástroji sice nemohou dělat žádná extrémní čísla, ale vše se nám podařilo hezky sladit.“

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Po intenzivních nácvicích každého celku zvlášť, následovalo týdenní soustředění v Olomouci. Vystupující hráli, pochodovali a ladili detaily. Mimo společného showprogramu, měla ještě exhibiční jednotka svá vlastní vystoupení v Eksjö a Vojenská hudba Olomouc chrámový koncert. Vojáci tedy pilovali i tato představení. A během festivalu nebylo rozhodně jen jedno. Obě jednotky vystupovaly na hlavním náměstí i přilehlých místech, v rámci doprovodných programů po celou dobu festivalu.

„Jednotky Posádkového velitelství Praha předvedly skvělou podívanou. Výkon orchestru byl excelentní a zpěv nadpraporčíka Dlouhého podmanivý a ohromující,“ pochválila české vojáky velvyslankyně České republiky ve Švédsku Anita Grmelová, která přijala pozvání a festivalu se účastnila.
Švédského Eksjö International TATTOO se kromě dvou švédských hudeb účastnili také umělci z Holandska, Německa, Lotyšska, Skotska a České republiky.