Předseda kontrolního výboru David Bodeček (Piráti) dostal po úterním jednání pověření, aby na zářijové schůzi zastupitelů navrhl konstatování, že privatizace bytu byla realizována v souladu s platnou právní úpravou a zásadami privatizace platnými v době, kdy kožní lékař byt s ordinací o rozloze 250 metrů čtverečních pořizoval.

Členové kontrolního výboru také chtějí, aby zastupitelé městské části přijali usnesení, že smlouva uzavřená tehdejším starostou Čižinským byla v rozporu s usnesením zastupitelstva.

„Neobsahovala totiž ustanovení o vyloučení existence nároku na náhradu za zhodnocení předmětu prodeje pod sankcí odstoupení MČ Praha 1 od smlouvy v případě nepravdivosti tohoto ujištění,“ informoval v tiskové zprávě mluvčí Petr Bidlo.

Exstarosta porušil etický kodex

Podle kontrolního výboru Čižinský rovněž porušil etický kodex zastupitele, protože v souvislosti s Arenbergerovou kauzou „opakovaně uvedl v omyl veřejnost, a to svými výroky dehonestujícími MČ Praha 1“.

Exstarosta totiž v květnu využil nejasností ohledně majetku tehdejšího ministra zdravotnictví a upozornil i na privatizaci bytu u hlavního nádraží za skoro 12 milionů korun. Čižinský se cítil být podveden a chtěl situaci zpětně řešit. Vedení radnice v čele se starostou Petrem Hejmou (My, co tady žijeme/STAN) kritiku odmítlo. Podle Hejmy má Čižinský „krátkou paměť“.

V reakci na mediální vystupování bratra jednoho z magistsrátních lídrů, poslance a starosty Prahy 7 Jana Čižinského požaduje kontrolní výbor, aby všichni zastupitelé opírali své výroky „o informace, jejichž součástí nebudou zavádějící a zkreslené údaje, a nebude tak docházet k poškozování dobrého jména úřadu“.

Komedie, reagoval Čižinský

Čižinský v polovině června na sociální sítě napsal, že Arenbergerova kauza „zapáchá čím dál víc“ a sdílel článek Deníku N, který tvrdí, že podle vyúčtování nákladů za vodu a elektřinu dermatolog nemovitost téměř nevyužíval. „Úplně stejně ale zapáchá také snaha současného vedení Prahy 1 vše zamést pod koberec,“ dodal bývalý starosta.

Aktuální výsledky šetření kontrolního výboru nazval komedií. „Není překvapivé, že 'zjistili', že tím zlým jsem já, neboť jsem na tento privatizační podvod upozornil,“ ironicky poznamenal Čižinský a obvinil z netransparentního postupu předsedu Bodečka.