„Máme problém se znaleckým posudkem, který nacenil obecní podíl ve společnosti AR Delta. Městská část by získala stejnou částku, jakou do podniku vložila a já se ptám, kde je zohlednění inflace, o nějakém zhodnocení v čase nemluvě,“ poznamenal opoziční zastupitel a člen kontrolního výboru Jiří Štyler (HPP 11).
Vedení radnice podle něj při zadání posudků „obešlo“ zastupitelstvo a navíc vybralo společnost, která se shodou okolností aktuálně skloňuje v souvislosti s podezřelým oceňováním pozemků v Lysolajích a kolem Palmovky. „Chapadélka kauzy STAN na Prahu 11? Posudek na prodej Areálu ledových sportů na ZŠ Ke Kateřinkám psala stejná firma EQUITA Consulting, s.r.o., která figuruje v korupční kauze náměstka Hlubučka,“ uvedlo HPP 11 na svém facebookovém profilu tři dny před neúspěšným hlasováním o prodeji podílu. Podle opozičního uskupení je pozoruhodné, že posudek ocenil akcie na částku, která se prakticky rovná hodnotě „vstupních nákladů“. A to navzdory tomu, že „stavba běží, na pokyn neznámo koho“.
HPP 11 kritizuje roky připravovaný a zpoždění nabírající projekt od jeho počátků. Opozice si stěžuje, že ji vedení městské části odmítá informovat o postupu prací i jejich finančním zajištění. Štyler upozorňuje také na to, že podle platných smluv na konci června vypršelo společnému podniku právo stavby na školním (městském) pozemku a hnutím podané trestní oznámení na „neekonomické nakládání se svěřenými prostředky a podvody“ podle něj policie vyšetřuje.
Podle starosty Jiřího Dohnala (Piráti) by nicméně byl prodej obecního podílu ve společnosti AR Delta v dané konstelaci tou „nejlepší ze špatných variant“. „Zadání posudků bylo standardní skrze poptávkové řízení. Oslovili jsme několik zájemců a Equita Consulting nabídla nejnižší cenu. Zároveň nám ale udělala oponentní posudek respektovaná společnost Deloitte. Její výsledek byl dokonce o několik milionů nižší. Nabídnutá cena je výsledkem kompromisu, protože musíme zohlednit i to, jakou cenu je ochoten zaplatit kupující,“ řekl Dohnal Pražskému deníku.
Prodej podílu za zhruba 40 milionů korun
Podle starosty je zásadní, že by prodejem podílu za zhruba 40 milionů korun samospráva „nic neztratila“. Reálnou alternativou k prodeji jsou údajně vleklé soudní tahanice a riziko, že městská část bude nucena zaplatit desítky milionů korun za provedené práce. „ODS, ANO a HPP 11 se dohodli na blokování a pohřbení podniku tím, že loni nesouhlasili s uvolněním úvěru. Je v tom jen politika, zájem ničit a blokovat perfektní projekt,“ dodal Dohnal.
Praha 11 dostala na „vstupní náklady“ do společného podniku dotaci a půjčku od magistrátu v celkové výši 40 milionů korun. Experiment s developery oficiálně odstartoval začátkem minulého roku. Vklad veřejných peněz umožnil stavbu haly pro lední hokej, krasobruslení i curling „rozjet“. Zastupitelé ale odmítli udělit souhlas s úvěrem na dostavbu a správní radu AR Delta postupně opustili všichni zástupci tehdejší široké radniční koalice s výjimkou pirátského.
„Špatný je už princip soukromé stavby na školním pozemku, což de facto znamená privatizaci školního hřiště. Také model společného podniku v podobě padesát na padesát podle mě nikdy nemohl fungovat. A konečně samotná stavba nebyla ze strany soukromého investora finančně krytá a byla zahájena jednostranně, bez vědomí městské části,“ shrnul Jiří Štyler výhrady vůči projektu.
„Na podivnosti kolem Areálu ledových sportů, zejména nevýhodnou pozici městské části ve společné akciové společnosti s mimořádně pochybnými partnery, upozorňujeme celé roky. Marně. Koalice zavlekla naši městskou část prostřednictvím poradce primátora Hřiba Petra Přenosila do úplného područí soukromých firem kolem PPF/ Kaprain/ SYNER,“ komentovalo HPP 11 na Facebooku vývoj kolem Areálu ledových sportů.