Večerník Praha 12. srpna 2002.Večerník Praha 12. srpna 2002.Zdroj: Deník/ RedakceMediální pokrytí velké vody bylo ten den ve Večerníku Praha skromnější, list si vystačil s jedním článkem na titulní straně. Na budoucí katastrofu totiž teprve bylo založeno níže po toku Vltavy a Berounky.

„O situaci na Vltavě se bude rozhodovat v pondělí ráno,“ stojí v článku s odkazem zpráv na 12. srpna, což byl první den v týdnu. V okamžiku, kdy si čtenáři v metropoli toto četli, už tušili či věděli, že se na Prahu žene povodňová vlna, kterou nikdo ze žijících obyvatel neměl šanci zažít.

První vlna záplav
9. srpna
Deště na jihu Čech ustaly a voda opadla. Vltava dosáhla průtoku 1500 m³/s (3 SPA) a začala klesat.
10. srpna
První vlna záplav skončila a začal velký úklid a sčítání škod, meteorologové však varovali před dalšími vytrvalými srážkami. Vltava v Praze klesla na druhý stupeň povodňové aktivity.
11. srpna
Odpoledne začalo na jihu Čech silně pršet, vodohospodáři odpouštěli přehrady, ale slíbili, že Vltava v Praze nepřesáhne první vlnu záplav.

Ničivá povodeň v roce 2002, Smíchov - socha Vltavy.
Z archivu Deníku: 10. srpna 2002 voda odtekla, alespoň na chvíli

Druhá vlna záplav
12. srpna
Ukázalo se, že druhá vlna bude mnohem silnější než první.
13. srpna
V historickém centru Prahy se přerušily dodávky elektrického proudu. Zcela zaplaveno bylo dostihové závodiště Velká Chuchle.
14. srpna
Vltava v Praze dosáhla ve Velké Chuchli ve 12 hodin průtoku 5160 m3/s při výšce hladiny 782 cm, byl zaplaven Karlín a Pražské metro.
Zdroj

20 let od ničivých povodní.Zdroj: Deník/Jan Lakomý

Deník vzpomíná na ničivé povodně, které zasáhly Česko před dvaceti lety. Jak katastrofa zasáhla do života Středočechů a Pražanů? Čtěte zde.