Program
Žižkovská televizní věž: Videomapping proběhne v sobotu a neděli od 22.17.
Štefánikova hvězdárna: Expozice s měsíční horninou je otevřená od 4. července.
Planetárium Praha: Výstava přistávacího modulu Eagle začne 20. července.

Legendární vesmírná loď Apollo 11, která odstartovala  16. července 1969 z floridského Mysu Canaveral a 20. července vynesla k Měsíci trojici amerických astronautů, znovu ožije. Stane se tak v sobotu díky videomappingu na Žižkově.

Zájemci se během večera mohou těšit na promítání filmu Poslední let Petra Ginze a debatu s ředitelem planetária Jakubem Rozehnalem a dalšími popularizátory astrofyziky.

Jako pod skutečnou raketou

Speciální happening nazvaný Moon 50: Zpátky na Měsíc vypukne ve 22 hodin a 17 minut a rozzáří celou žižkovskou věž, kterou promění v pomyslnou raketu. „Její tubusy mají podobný tvar i rozměry jako původní nosná raketa Apolla 11,“ vysvětluje autor myšlenky Filip Liška.

„Každý se tak může na chvíli ocitnout dole pod raketou. Ani na Mysu Canaveral v Kennedyho vesmírném středisku neměli lidé možnost se k Saturnu V dostat tak blízko,“ říká producent Marek Vocel ze společnosti MVP events, která akci pod záštitou města pořádá.

| Video: Youtube

Organizátoři za mohutného burácení a vypouštění oblaků kouře připomenou celou vesmírnou misi od přípravy přes start rakety, pobyt astronautů na Měsíci až po přistání v Tichém oceánu.

Pod věží pak bude také představen americký program Apollo od projevu prezidenta J. F. Kennedyho v roce 1961 až po poslední let na Měsíc. Show bude možné zhlédnout znovu ve stejný čas také v neděli 21. července.

Vzorek přímo z měsíce

Mimořádnou podívanou slibují také pražské planetárium a Štefánikova hvězdárna. Hlavním lákadlem první instituce bude od 20. července model lunárního modulu Eagle, který dopravil kosmonauty na Měsíc z Apolla 11. K vidění bude v měřítku 1 : 1 i zevnitř.

Ve Štefánikově hvězdárně na Petříně se zájemci dokonce mohou Měsíce už dotknout od 4. července. Je zde totiž vystavený vzorek horniny z našeho nejbližšího kosmického souseda. Není přitom uložen za neprůstřelným sklem ani zalitý v umělé hmotě, jako ve všech světových muzeích.

Američané Neil Armstrong, Buzz Aldrin a Michael Collins přiletěli na oběžnou dráhu kolem Měsíce 20. července 1969 a o den později první dva z nich vstoupili na povrch, zatímco Michael Collins čekal ve velitelském modulu.