Nákup knih v antikvariátu? Za pár měsíců možná věc zhola nemožná. Majitelům pražských „knižních secondhandů“ totiž dlouhodobě klesají tržby o statisíce korun měsíčně. Na vině je silná koruna a nezájem čtenářů.
Deníku to potvrdil i Miloslav Burdátš z antikvariátu Kant v Praze 1. „Ano, pozorujeme jak úbytek čtenářů, tak pokles tržeb v řádech statisíců korun. Zatímco po revoluci nás zahraniční klientela živila, v současné době u nás turisté neutratí téměř nic. Několikrát za den si od nich ale vyslechneme, že je špatný kurz koruny,“ postěžoval si obchodník.
Podle jeho slov ale ubylo i české klientely, a to především studentů, kteří dají přednost vyhledání informací na internetu před nákupem encyklopedie za několik set korun. Pražané jsou také ve výběru knih náročnější, a ačkoliv z celé České republiky utratí za knihy nejvíc peněz, raději dají přednost novým. Ti méně majetní raději volí nákupy v levných knihách. Tržbu tak antikvariátu dělají především sběratelé a zčásti internetový prodej.
Podobně hovoří i další obchodníci. „Za posledního půl roku pozorujeme úbytek čtenářů až o padesát procent. Klesá ale i zájem o prodej po internetu, tam sledujeme pokles o deset až patnáct procent,“ řekl Zdeněk Novák z antikvariátu Arco v Praze 1. O něco lépe je na tom antikvariát Dobrá kniha. I tam pracovníci pozorují úbytek čtenářů, ale pouze o deset až patnáct procent.
Pro obchodníky se tak poslední záchranou stávají pražská sídliště. Za pronájem prostor tam neplatí tolik peněz a navíc zde obyvatelé oproti zbytku Prahy o staré knihy ještě mají zájem. Hlavní klientelu prý tvoří hlavně maminky, které si procházky v parku zpříjemňují čtením detektivek, anebo nakupují svým ratolestem pohádky a říkadla.