Tzv. antikonfliktní tým fungoval v centru hlavního města od začátku letošního května do konce září. Měl v letním období upozorňovat lidi na porušování nočního klidu nebo na požívání alkoholu tam, kde se to nesmí. Během těch několika měsíců se složení týmu proměnilo a přibyly do něj i ženy. Podle radnice městské části Praha 1 by se tým mohl do centra metropole na začátku příští letní sezony znovu vrátit.

Městské policii scházejí lidé 

Do začátku příští letní sezony (tj. května) lidé tým v ulicích neuvidí. Podle starosti Prahy 1 Oldřicha Lomeckého by to ani nedávalo smysl, aby se činnost hlídek prodloužila i do zimních měsíců. V tomto období totiž před podniky nepostává mnoho hlučících hostů. „Navíc si myslím, že se lidé i díky pozornosti, kterou projekt vyvolal, dozvěděli o tom, co se v nočním centru nesmí,“ říká starosta Lomecký. Pokud by se ukázalo v letním období, že se problémy s hlukem vrátily, objeví se hlídky v ulicích Prahy znovu. „Rozhodně se o to budu snažit a působení antikonfliktních týmů musí být jednou z našich priorit,“ uvedl pro Idnes radní Prahy 1 pro bezpečnost Ivan Solil.

Podle radnice pro možný návrat antikonfliktního týmu hovoří i fakt, že městská policie nemá v centru Prahy dostatek strážníků a nedokáže tak plně dohlížet na dodržování nočního klidu. Pražské městské policii chybí do dnešního dne asi 266 strážníků. Na území Prahy 1 jde asi o 46 strážníků.

 

Chybí statistika činnosti týmu 

Zatímco hlídky sklízely spíše kritiku, Praha 1 si jej pochvaluje. „Jeho členové předešli mnoha rvačkám, ke kterým se schylovalo, a pomohli několika podnapilým osobám, které se buď válely na ulici, nebo běhaly mezi jedoucími auty jako smyslů zbavené,“ uvedl Solil. Bohužel konkrétní statistika, která by ukázala, co vlastně členové týmu vyřešili, městské části chybí.

Dokonce ani není jasné, v kolika případech přivolávali členové hlídky městskou policii. Takovouto statistikou nedisponuje ani pražská městská policie, podle které je oznámení členů antikonfliktního týmu rovnocenné s přijetím oznámení od jakéhokoli občana. Ani statistika případu rušení nočního klidu neukazuje, že by v této oblasti byly hlídky nějak zvlášť úspěšné.

Zatímco letos v období od června do září přijali pražští strážníci 476 oznámení o rušení nočního klidu, loňský rok za stejné období to bylo 450 případů. Skepticky se na fungování hlídek dívá i opozice na Praze 1. „Od počátku mi toto řešení přišlo spíše jako snaha pana radního Solila zviditelnit se. Obávám se, že to v případě hluku v centru Prahy nic nevyřešilo,“ říká pro Idnes opoziční zastupitel Petr Kučera.