„Přišel jsem na test bez rezervace a za deset minut přišel na řadu. Za další čtvrt hodinu mi oznámili výsledek. Zdejší personál je klidný a ochotný,“ řekl Pražskému deníku na dvoře areálu Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Daniel, který se nechal vyšetřit kvůli plánované cestě za rodinou na Slovensko.

Zhruba čtvrt hodiny před koncem provozní doby postávalo před třemi odběrovými místnostmi dohromady přibližně deset lidí mladšího až středního věku.

Testovací místo na okraji Vítězného náměstí v Praze 6.
Bezplatné testy na covid: termín před Vánocemi je v Praze vzácnost

U nedalekého testovacího místa na Albertově, určeného primárně studentům medicíny, byla také těsně před „zavíračkou“ fronta asi dvaceti lidí.

„Přijela jsem sem rovnou z letiště po návratu z ciziny. Potřebuji negativní výsledek PCR testu, abych mohla nastoupit do práce v nemocnici,“ svěřila se Rebecca, která pracuje jako zdravotní sestra na „covidové“ jednotce intenzivní péče. „Doufám, že mě ještě otestují,“ dodala mladá žena.

Zvýšený zájem kvůli cestám do ciziny

Také podle Michala Mikšíka ze soukromé laboratoře GHC Genetics, která v Praze provozuje čtyři testovací místa, jsou nejspíš hlavním důvodem zvýšeného zájmu o testování nadcházející vánoční svátky. „Jako zásadní vidím to, že teď spousta lidí cestuje na svátky do zahraničí,“ sdělil Mikšík.

Nejcitelnější nápor byl podle něj v místech, kde se kromě rezervací na antigenní testování testuje bez předchozího objednání tedy především na letišti Václava Havla a pak také na Václavském náměstí.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová poskytla 16. března v Praze rozhovor Deníku.
Exprimátorka Krnáčová trpí rakovinou. Podobně odporné jako na magistrátu, řekla

Na rozjezd antigenních testů i očekávaný předvánoční nápor zareagovala řada míst posílením kapacit. Třeba na letišti díky tomu zkrátili noční pauzu z osmi na pouhé čtyři hodiny.

Provozní dobu i počty možných rezervací prodloužili také ve VFN. „V současnosti bychom měli zvládnout otestovat až třicet lidí za hodinu,“ upřesnila mluvčí nemocnice Marie Heřmánková. Ze 103 včerejších antigennich testů ve VFN byly pozitivní jen dva.

Testují i amblantní lékaři

Do plošného testování se také dobrovolně zapojili nad rámec běžných povinností ambulantní lékaři. Jejich seznam je dostupný na webu ministerstva zdravotnictví nebo serverech, které se problematikou hledání lékařů v okolí bydliště přímo zabývají.

„Z médií v posledních dnech slyšíme, že termíny na testy v nemocnicích jsou již plné na několik týdnů dopředu, lidé ale stále mohou využít služeb ambulantních lékařů. Speciálně pro ně jsme připravili jednoduchý rezervační kalendář a samostatnou sekci. Lékaře postupně doplňujeme, a přestože zájem pacientů neustále roste, stále evidujeme volné termíny zejména v Praze,“ komentoval to Michal Švec, zakladatel portálu Návštěvalékaře.cz.