Po dlouhém očekávání je odstředy v prodeji také anonymní opencard. Stát bude dvě stě korun a zájemci ji zatím získají pouze v Paláci Adria v Jungmanově ulici, kde se nachází zákaznické centrum opencard.

V úterýrozhodla o podmínkách prodeje a ceně za výdej anonymní univerzální čipové karty rada hlavního města. Anonymní opencard je jiná v to, že na rozdíl od osobní karty nebude pro její získání nutné uvést žádné osobní údaje.

Může na ní jezdit více lidí

Výhodou karty je její přenositelnost. „V praxi to znamená, že může například firma zakoupit několik karet, nahraje na ně klouzavé kupony na Pražskou integrovanou dopravu (PID) a podle potřeby se pak karty půjčují zaměstnancům k cestám po Praze,“ vysvětlil mluvčí projektu opencard Martin Opatrný.

„Tento typ karty využijeme. Mám zhruba dvacet zaměstnanců, ale všichni najednou kartu rozhodně nepotřebují,“ řekl majitel menší dopravní společnosti Karel Hrubý.

Anonymní karta je vhodná také pro rodiny, které nevyužívají PID denně. Pro ně platí stejné podmínky, které zmínil Martin Opatrný v případě firem.

Osobní opencard je stále zdarma

Na anonymní kartu je samozřejmě možné nahrát roční, 90 a 30 denní předplatní kupony PID. Změnou je, že výdej anonymních karet je na rozdíl od osobních opnecard zpoplatněn. „Karta bude stát dvě stě korun,“ pokračoval Opatrný.

Zatím je jisté, že ještě na začátku roku 2009 bude vydání klasické opencard stále zadarmo. „Troufnu si odhadnout, že tomu tak bude po celý leden,“ tipoval mluvčí opencard. Až rada města rozhodne, měla by i klasická karta stát dvě stě korun. Stejnou částku bude stát i výměna karty za novou, například při ztrátě či zničení.

Napřesrok bude možné pořídit také kartu, která bude obsahovat kontaktní čip, ta bude stát 500 korun, její výhoda bude v tom,obsahuje ifunkci elektronického podpisu.