I to je důvod, proč předsednictvo hnutí ve středu večer zrušilo zákaz vyjednávat s druhým nejpočetnějším klubem TOP 09. Nejspíš ale pozdě. 

„Spolupráce s ANO není příliš reálná. Je to nespolehlivý partner," sdělil šéf klubu TOP 09 Václav Novotný. „Nám je nejbližší spolupráce s TOP 09 a model, který nabízí," doplnil předseda pražských občanských demokratů a zastupitel Filip Humplík.

Podle informací Pražského deníku se může jednat o variantu menšinové koalice TOP 09 a Trojkoalice s tichou podporou ODS, Pirátů a Nezávislých Tomáše Hudečka. Mluví se také o koalici TOP 09, ODS, ČSSD a Trojkoalice, tentokrát zřejmě bez podpory Pirátů.

Zastupitel Jiří Nouza (TOP 09) by prý ale preferoval, kdyby všichni zúčastnění, ať už v jedné, či druhé variantě, byli přímo angažováni v městské radě. „Všichni by měli nést svůj díl zodpovědnosti," uvedl Nouza. Jeho jméno se v obou případech diskutuje ve spojení s funkcí primátora.

„Hnutí ANO zaspalo. Navíc nevíme, co od klubu ANO můžeme čekat. Jeden den něco řeknou a druhý den to neplatí," zaznívá jak od TOP 09, tak z ODS.

Resuscitace stávající koalice?

Fakt, že hnutí ANO při vyjednáváních o budoucí podobě magistrátní koalice ztrácí iniciativu potvrzují i zastupitelé za Trojkoalici. Ti rovněž připustili, že je na stole také resuscitace stávající koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Značnou míru skepse ale v tomto ohledu již ve středu projevila radní Jana Plamínková (STAN, Trojkoalice) i lídr Trojkoalice a zastupitel Petr Štěpánek (SZ).

Oficiálním stanoviskem klubu ANO, respektive šéfa hnutí Andreje Babiše je udržet primátorku Adrianu Krnáčovou ve funkci. Na magistrátu se ale proslýchá, že část klubu ANO, věrná odcházející pražské předsedkyni Radmile Kleslové, primátorské křeslo může nabídnout TOP 09, výměnou za dohodu o udržení ostatních pozic v městské radě. Opoziční zastupitelé už delší dobu upozorňují na možný rozpad klubu ANO. Václav Novotný z TOP 09 by si prý na to neváhal vsadit.

O dalším vývoji politické situace v Praze se mimo jiné rozhodne na sobotním sněmu hnutí, které má mimo jiné zvolit nástupce Radmily Kleslové v čele pražské buňky. Favoritem Babiše je ministr obrany Martin Stropnický. Ten však podle zákulisních informací nemá velkou podporu uvnitř samotné pražské organizace.

Čtěte také: Boj o magistrát se stupňuje, čeká se na volbu šéfa ANO