Když se v polovině března uzavřela hlavní dopravní žižkovská tepna, tak zoufalí řidiči stáli kvůli zácpám v okolních ulicích, vozy MHD nabíraly v Seifertově ulici zpoždění. Vedení třetí pražské městské části kritizovalo postup magistrátu i Technické správy komunikací (TSK). Lidé se v diskuzích na internetu zlobili.

A díky tomu všemu se, byť nechtěně, zrodil slavný výrok. "Pražané jsou, co se týče dopravy, trochu zpovykaní," prohlásila primátorka Adriana Krnáčová. Mírnil ji dokonce předseda hnutí ANO a premiér v demisi Andrej Babiš, Krnáčová se následně omluvila. Nicméně lidé v metropoli se od té doby špičkují výrazem "zpovykaní", hlášku si oblíbili také mimo Prahu.

Po tlaku veřejnosti i politiků se pražský magistrát dohodl s dodavatelem stavby na spojení prvních dvou etap prací, aby se práce urychlily. Nyní jsou dělníci zhruba ve třetině celkové rekonstrukce. Původně plánovaných 270 dní rekonstrukce Husitské by se tak mělo o měsíc zkrátit a na podzim by doprava na Žižkově mohla definitivně uklidnit. Hlavní město navíc posunulo plánované práce ve Vinohradské ulici, protože ty by situaci ještě víc zkomplikovaly.

"Z Husitské ulice jsme chtěli udělat bulvár, proto přibude zeleně. Autobusová zastávka bude zpevněna a autobus k ní bude zajíždět, aby se nenarušil provoz aut a nastupování bylo příjemnější. Přibudou vyztužená parkovací místa, jež nenaruší plynulost dopravy. Nahradili jsme staré lampy novými, jež mají lépe odpovídat charakteru místa. Přístup na chodník bude bezbariérový a uprostřed vozovky budou dopravní ostrůvky. To vše pro lepší dostupnost," popsal náměstek primátorky Petr Dolínek z ČSSD novinářům na pondělním setkání, jehož se zúčastnila i Krnáčová.

Lidé sympatizující s TOP 09 a STAN pro ni vyvěsili transparent na původně železničním mostě přes Husitskou: "ANO, pomaleji už to nejde." Je fakt, že po čtvrt roce si Pražané zvykli, že při cestě přes Žižkov musí počítat se zdržením. Někteří se Praze 3 raději vyhýbají. Jiní se přizpůsobili, na sociálních sítích přesto čas od času zazní kritický hlas.

"V průběhu září by měla být zprovozněna celá Husitská, zatím pouze ve směru do centra. Vrátit by se sem mohly v jednosměrném provozu i autobusy," řekla mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková. Celá oprava by měla stát 70 milionů korun.