Vlastně není překvapivé, že start předvolební kampaně v Praze 1 se odehrál právě takhle, diskuzí o penězích. Vždyť první městská část je nejbohatší, nabízí turisticky navštěvované historické jádro metropole, luxusní bydlení v centru i bohaté kulturní vyžití. Na úterním jednání zastupitelstva v paláci Žofín politici schválili výsledky hospodaření.

Hospodaření Prahy 1 skončilo v prvním pololetí roku 2018 přebytkem 5,4 milionu korun. Příjmy činily 368 milionů korun, výdaje pak byly zhruba 362,6 milionu Kč. Pro letošní rok má Praha 1 schválený rozpočet s příjmy okolo miliardy. Schodek ve výši zhruba 300 milionů městská část dorovná ze státních příspěvků. Loni přitom první městská část skončila v přebytku 14,9 milionu korun.

Karel Grabein Procházka se v tiskové zprávě pochlubil tím, že jako radní pro majetek a na podporu podnikání na pražském magistrátu ví, kde Praha 1 prodělává. Chce proto udělat revizi nevýhodných končících smluv za pronájem komerčních prostor a narovnat podnikatelské prostředí. „Zvýší to příjem do pokladny v řádech desítek milionů korun ročně,“ slibuje si Procházka podle něhož není možné, aby jedna restaurace platila 30 tisíc pronájem a druhá - o vchod vedle - desetinásobek. „Dvacet let staré podmínky neodpovídají dnešním tržním cenám,“ tvrdí lídr ANO v Praze 1.

Daleko radikálnější ve svém postoji k nakládání s financemi v centrální části hlavního města je Pirátská strana. Na Žofíně rozdávali její členové celkem 104 melounů, které měly symbolizovat finanční ztrátu 52 milionů při prodeji městských bytů během čtyřletého vládnutí koalice a o dalších 52 milionů se podle Pirátů nadhodnotila veřejná zakázka na rekonstrukci jednoho z objektů v majetku Prahy 1. Akce pojmenovali Stop lumpárnám!.

Regulace Airbnb

Poslanec Jakub Michálek pirátský happening navštívil a podpořil zdejší lídry Pavla Nazarského a Davida Bodečka, oba pedagogy. „Kritizoval jsem, že Praha 1 nezákonně utajuje své hospodaření, například pronájmy nebytových prostor v nejlukrativnější ulici - Pařížské, a to lidem kolem lobbisty Iva Rittiga,“ napsal Michálek na Facebook.

Piráti by se nejspíš s ANO na „jedničce“ shodli na regulaci Airbnb, ačkoliv Pirátská strana ji nazývá moderními pravidly. „Sám jsem si vyzkoušel jednu noc v takovém bytě a nestačil jsem se divit. Na jednom patře byly ze tří bytů hned dva na krátkodobý pronájem. Když jsem se zprostředkovatele ptal na nějaký formulář pro cizineckou policii, bylo mi řečeno, že se to neřeší,“ uvedl Procházka.

Metoda cukru a biče pro bary

Předrevoluční vysoký pracovník Čedoku a pak podnikatel v cestovním ruchu (podílu ve firmě Promopro se zbavil ještě před známou kauzou z dob předsednictví Česka v Evropské unii) v souvislosti se službou patřící pod sdílenou ekonomiku navrhl několik opatření - radní Procházka by například omezil sdílené ubytování na šedesát dní v roce, zavedl by ve spolupráci s finančním úřadem turistické poplatky a zapojil by také už zmiňovanou cizineckou policii. Turistům chce člen hnutí ANO - v souladu s kroky starosty Lomeckého - zakázat v centru Prahy pivní vozítka a koloběžky. Podpořil i nápad magistrátu na omezení otevírací doby hospod a barů. Podniky, které by nařízení dodržovaly, by měly výhody a ty „neposlušné“ provozovatele by naopak Procházka trestal.

Bezpečnost má podle radního (na funkci zastupitele MČ Praha 1 záhy rezignoval) zajistit vyšší počet strážníků, který by ANO po volbách vytvořilo lepší platové či mimopracovní podmínky. Procházka připomněl sen Věcí veřejných starý sedm let, kdy hnutí Andreje Babiše teprve vznikalo. Tehdy vládní protestní hnutí pod vedením Radka Johna a Víta Bárty chtělo zavést v Praze metropolitní policii, která třeba v Londýně funguje už téměř 180 let. „Nebráním se této myšlence, případně transformaci městské policie pod Policii ČR. Všechny varianty jsou uskutečnitelné, proto zadám důkladnou analýzu, která mi prozradí nejlepší řešení,“ dodal Karel Grabein Procházka.

V Praze 1 vládne koalice TOP 09, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu zasedá 25 členů, koalice má k dispozici 13 hlasů. V říjnových volbách se tu bude ucházet o hlasy voličů celkem deset stran či hnutí. Aktuálně mezi největší kauzy v centrální městské části patří boj proti pivním kolům, v jehož důsledku se rozjel spor také s cyklisty. Lomeckého radnice chce rovněž omezit hluk v ulicích s typicky rušným nočním životem.